Proses kontrol yapıyorsanız “bumpless transfer” deyimini kesinlikle duymuş olmalısınız. Basit anlamı ile bir PID kontrolcüsünün otomatik moddan manuel moda veya manuel moddan otomatik moda “bump” (ani zıplama) olmaksızın geçiş yapabilmesidir.

PID kontrolcüler, otomatik modda iken operatör tarafından verilen set değeri ile prosesteki ölçüm değeri arasındaki farka bakarak bir kontrolcü çıkış değeri hesaplar. Bu çıkış değeri bazen bir vanaya açıklık bilgisi bazen de bir pompaya hız bilgisi olarak gönderilir. Bu çıkış değeri ile de set değeri ile proses değerinin eşitlenmesi çalışılır. Bütün bunlarda kontrolcü içindeki PID algoritmasının kullanıcı tarafından girilen tune değerlerini kullanarak çalıştırılması ile gerçekleştirilir.

Manuel mod ise operatorün insiyatifi ele alarak kontrolcüye çıkışı kendisinin vermesidir. Bu durumda set değeri ile proses değerine bakılarak otomatik bir çıkış değeri sahaya gönderilmez, sadece operatörün verdiği açıklık veya hız değeri gönderilir.

Bumpless transfer ise otomatik mod ile manuel mod arasındaki geçişlerde sahada ani bir değişim olmamasını sağlanması demektir. Örneğin manuel modda operatör %50 açıklık verdi ise, fakat set değeri ile proses değeri arasındaki farkın kapanması için PID kontrolcünün hesapladığı değer %25 olsa dahi, geçiş sırasında değerin aniden düşmesinin engellenmesi gerekir. %50 açıklıktan ani şekilde %25’e düşen bir vana açıklığı, prosesi etkileyecek kontrolün tekrar stabil hale gelmesi zaman alacaktır.

Modern DCS sistemleri bu bumpless geçişi sistemlerinde entegre bir şekilde destekler.

En basit yolunu söyleyelim. Çoğu PID kontrolcüsünde manuel moda geçildiğinde setpoint’in proses değerini izlemesi (track) seçeneği vardır. Bu seçeneği aktif hale getirdiğinizde PID kontrolcüyü otomatik moddan manuele attığınızda SP=PV olacaktır. Çıkışa manuel olarak %50 değeri verdiğinizi düşünelim. Ardından tekrar otomatiğe geçtiğinizde PV=SP ve O=%50 olacağı için, yani arada herhangi bir sapma olmayacağı için otomatik modda PID çıkışında herhangi bir zıplama olmayacaktır. Şimdi otomatik modda vermek istediğiniz SP değerini verip, PID kontrolcünüzün istediğini set değerine ulaşmak için çıkış değerini yavaş yavaş değiştirmesine izin verebilirsiniz.

Manuel’e geçiş ise her zaman daha kolaydır. Manuel seçeneğini tıkladığınızda PID kontrolcünün çıkışı son değer hangisi ise o kalır, siz bu değer üzerinden değişim yapabilirsiniz.

Eğer kontrol sisteminizde bu tür seçenekler default olarak yoksa; PID kontrolcünün yanısıra bir A/M (auto manuel) fonksiyon bloğu kullanabilirsiniz. Manuel modda iken operator çıkış değerini buradan girer, PID ise bu çıkış değerini track eder. Otomatik modda ise bu bloğun çıkış PID kontrolcünün çıkışını track eder.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

PID Parametreleri Başlangıç Değerleri

PID Parametrelerinin Ayarlanması

Ölçüm Sinyalini (4-20 mA) Ne Kadar Uzağa Taşıyabilirsiniz?

3 Elemanlı Dram Seviye Kontrolü

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.