EMI Gürültüsünü Minimum Seviyeye Düşürmek veya Ortadan Kaldırmak için 8 İpucu

Burada yazın verilen konserlerde verilen berbat müzikten bahsetmiyorum, bahsettiğim elektromanyetik girişim (EMG) gürültüsü. EMG gürültüsü sorununu ortadan kaldırmaya çalışırken dikkate alınması gereken 8 önemli adım vardır. Bu yönergeleri uygularsanız, sahip olduğunuz uygulamada çok daha az sorun yaşarsınız. 1. İyi tasarlanmış kablolar kullanın: İyi kablo tasarımlari potansiyel gürültüye çözüm sunabilecek bazı kilit özelliklere sahiptir. Tel kalınlığı, dis kaplama malzemesi, flex değerleri, bağlantı ucu ve blendaj gürültü sorununu minimum düzeye indirmede önemli bir rol oynar. Yaşadığımız tecrübelere baktığımızda, Kollmorgen tarafından tasarlanan kabloları kullanan müşterilerin kendi sistemini kuran müşterilere göre çok daha az sorun yaşadığı gözlemlenmiştir.
Geri Besleme Kablosu Güç Kablosu
Geri Besleme Kablosu                                                               Güç Kablosu

2.Motor kablolarinda ortak mod jikle kullanin: 25 m’den (82 ft.) uzun kablolar motorda ortak mod jiklesi gerektirir. Ayrıntılar için ürün dokümantasyonunu kontrol edin.

Common-mode choke

3.Ayrı tahrik/motor gücü ve sinyal kablolari: Sinyal kablolarını motor ve güç kablolarından ayrı bir şekilde toplayın ve yönlendirin. 20 Amperin altındaki tahrikler için, kabloları sinyal ve güç demetleri arasında en az 100 mm (4 inç) mesafede ayrı kablo borularından geçirin ve bu özelliği her yerde sağlayın. 40 Amper tahrik için 150 mm (6 inç) ve 80 Amper tahrik için 200 mm (8 inç) kullanın.

Ayrı bir AC güç filtresi kullanıyorsanız, hat güç filtresine giren ve çıkan kabloları ayrı bir şekilde tutun. Gelen gücün panoya girdiği yerde, filtreyi mümkün olduğu kadar noktaya yakin bir şekilde yerleştirin. Dahili güç filtreleri kullanıyorsanız, hat gücü ve motor kabloları arasında en azından 100 mm (4 inç) ayırma sağlayın. Giriş gücünün ve motor kablosunun birbirini çaprazlama geçmesi gerekiyorsa, bunları 90 derecede çaprazlayın.

4.Kabloları düzgün bir şekilde birbirine bağlayın: Kabloları ayırmanız gerekiyorsa, metal arka kabuğa sahip konnektörler kullanın. Her iki kabuğun, blendaja göre tam olarak 360 derece boyunca bağlandığından emin olun. Kablo tesisatının hiçbir kısmı blendajsiz olmamalıdır. Bir kabloyu kesinlikle terminal şerit boyunca bölmeyin.

5.İyi bir blendaj bağlantısı sağlayın: Panoya giren kablolar için, kablonun 360 derecesinin tamamında blendajları bağlayın. Basit bir “örülmüş tel” kesinlikle bağlamayın.

Tam blendaj baglantisina örnek
Tam blendaj baglantisina örnek

6. Analog sinyaller için diferansiyel girişler kullanın: Diferansiyel girişler kullanılarak analog sinyallerde ki gürültü hassasiyeti ciddi düzeyde azaltılabilir. Normalde, çıkış sinyalini artı (+) diferansiyel girişine ve çıkışı üreten cihazın toprak kısmını eksi (-) diferansiyel girişe bağlayın. Bükümlü, blendajlı sinyal hatları kullanın ve blendajları her iki uçtan bağlayın.Pek çok Kollmorgen tahriki elektriksel gürültünün etkilerini azaltmak için dahili filtreleme sunar.

7. Kabin bileşenleri arasında iyi bir bağlantı sağlayın: Çeşitli iletken örgüler kullanarak arka paneli ve pano kapısını pano gövdesine bağlayın. Toprak bağlantıları için kesinlikle menteşe veya montaj civatalarına güvenmeyin. Tahrik panelinin tüm arka yüzeyi boyunca elektriksel bir bağlanti sağlayın. Alüminyum veya galvanizli çelik gibi elektriksel olarak iletken paneller tercih edilir. Boyalı ve diğer kaplı metal panelleri için, tahrik arkasındaki tüm kaplamaları çıkarın.

8. İyi bir toprak bağlantısı sağlayın: Panodan uygun bir toprak bağlantısı yapın. Toprak kabloları, ana güç kabloları ile aynı ölçüde veya bir ölçü daha az olmalıdır.
Bu 8 yönergeyi uyguladığınızda sisteminizde herhangi bir EMG sorunu yaşanmayacak, gürültü minimum düzeye indirilecek veya ortadan kalkacaktır.
Makine tasarımında gürültü etkisini minimum düzeye indirmeye yardımcı olacak ne gibi ipuçları uyguladınız?

Kaynak : Bob White, Kollmorgen

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.