Terimin yunanca kökeni “pneuma” olup, anlamı nefes almaktır. Türetilen “pnömatik” sözcüğü ile havanın özelliklerini, hareketlerini ve davranışını inceleyen bir fizik dalı adlandırılmıştır.

Günümüz terminolojisinde Pnömatik sıkıştırılmış havada mevcut enerjiyi kullanan bütün endüstriyel uygulamaların toplamıdır. Pnömatik endüstriye 1950’li yıllarda girmiştir. Günümüzde pnömatik, verimliliği ve üretkenliği arttırmak ve imalat işlemlerinin otomasyonu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Pnömatik sistemleri yeteri kadar iyi çalışabilmesi için en az 7 barlık bir hava hattı basıncı gereklidir. Birkaç sistemin geniş alana dağılan hava hatlarıyla beslendiği yerlerde 10-12 barlık hava basıncı tavsiye edilir.

pnomatikozet

 

Yukarıda ki şekilde basınçlı havanın üretiminden kullanımına kadar geçtiği aşamalar gösterilmektedir. İlk aşama basınçlı havanın üretilmesidir. kompresörler vasıtasıyla sıkıştırılan hava bir hava tankında depolanır. Sıkıştırılan havanın nem oranı ve taşıdığı partiküllerin yoğunluğu artacağından dolayı kurutucu ve filtreden geçirilir. Hatlarda taşınan basınçlı hava son kullanım noktasına geldiğinde şartlandırıcı ile tekrar filtre edilip basıncı düşürülür ve gerekirse yağlanarak valflere oradan da aktüatörlere (pnömatik silindirler, motorlar, tutucular, açısal döndürücüler) aktarılır.

birlestirilmisuygulamalar

Basınçlı havanın enerjisini kullanarak doğrusal hareket, dairesel hareket ve tutma hareket elde etmek mümkündür.

Kaynak: Akder

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.