Proses Kontrol ve SCADA endüstrisindeki mühendisler kadar IT çalışanları da endüstriyel siber güvenlik hakkında farklı seviyede bilgiye sahipler. Aşağıdaki 4 adet video genel olarak konuyu size özetliyor. Blogumuz ise bu konuyu biraz daha detaylı inceleyecek ama önce giriş ile başlayalım.

Video 1: Siber Güvenlik Nedir?

İlk video SCADA ve Endüstriyel kontrol ağlarındaki mevcut siber güvenliği anlamamızı sağlıyor.

Video 2: Güvendeyiz — FireWall ( Güvenlik Duvarı) ‘umuz var!

Çoğu firma kurumsal ağı ile üretim kontrol ağını firewall kullanarak birbirinden ayırır. Bu yaklaşım doğru mudur? Yanlış mıdır? Bu şekilde kurulan ağlar güvende midir?

İkinci video genellikle tesis ağlarında görülen siber güvenlik sorunları türlerini araştırıyor ve güvenlik duvarlarına rağmen santralin nasıl etkilenebileceğini açıklıyor.

 

 

Video 3: Üretim Katında Olması Gereken Güvenlik Stratejileri

Video 2, size firewall kullanmanıza rağmen siber attaklardan etkilenebileceğinizi gösterdi. Peki o zaman tesisinizi nasıl koruyacaksınız?

Bu video ise bu konuda öneriler sunuyor.

Video 4:  Siber Güvenlik  SCADA ve Kontrol Ağları İçin Hala  Neden Sorun ?

IT mühendisleri yıllardır kurumsal ağların siber güvenlik konuları ile başa çıkıyorlar. Kontrol ağında da aynı şeyi yapmaları ne kadar zor olabilir ki? Aynı yöntem ve araçları kullanamazlar mı ?

Bu sorunun cevabı SCADA ve kontrol ağlarının kendilerine özel ihtiyaçlarını anlamaktan ve bu ihtiyaçlara göre siber güvenlik stratejilerini uygulamaktan geçer.

5. Video ise ürün tanıtımı olduğu buraya eklemedik. Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

Kaynak:TofinoSecurity

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz