Buhar dram seviye kontrolünde düzenli ve hızlı tepki verebilen bir algoritma için nasıl bir kontrol gerçekleştirmeliyiz? Bu konu ile sık sık duyarsınız 1 elemanlı veya 3 elemanlı kontrol gerçekleştirmek gerekir diye. Peki nedir bu 1 elemanlı veya 3 elemanlı dram seviye kontrolü, hadi bakalım.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en iyi yöntem buhar akışını drum seviye loop’una ileri beslemeli (feed forward) olarak bağlanması ve bu loop’un çıkışının da kazan besi suyu akış loop’una set değeri olarak bağlanmasıdır ki bu konfigurasyona 3 elemanlı dram seviye kontrolü deriz ve bundan sonra da 3E olarak kullanacağız. 3 elemanlı dememizin sebebi çok basit kontrol algoritmasında buhar akışı, dram seviyesi ve besi suyu akışı olmasıdır.

1E kontrol (tek elamanlı) akış değeri çok düşükken veya ölçülen değer güvenilmez iken kullanılmalıdır. 1E kontrol sadece seviye bilgisinin kullanıldığı bir loop’tur, çıkış değeri doğrudan besi suyu besleme vanasına gider ve FF (feed forward – ileri besleme) yoktur.

Seviye Ölçümü ve Seçimi:

Tipik olarak drumlarda 2 seviye transmitteri kullanılır, bunun bir tanesi dram’ın bir ucunda diğeri ise diğer içinde bulunur. Normal olarak bu transmitterlerin ortalama değeri kullanılır ve seviye kontrol PID’sine ölçüm değeri olarak kullanılır. Transmitterlerden bir tanesi arızalanırsa veya değerin güvenilmez olduğu düşünülürse tek transmitter ile çalışılır. Bu seçim otomatik olduğu gibi operatörün seçimine de bırakılabilir.

Üç adet seviye transmitteri kullanıldığında ortalama değer yerine median (ortalamaya en yakın değer) kullanılmalıdır. Ya da opsiyonel olarak operatorün seçimine bırakılarak tek değer de kullanılabilir.

Seviye Alarmı ve Trip Değerleri :

Tipik uygulamalarda transmitterlere ek olarak alarm ve trip şartları için seviye anahtarları kullanılır. Bu anahtarların kullanımı yakıt tipi, yanma kontrolü, boyut, blöf vanalarının kullanımı gibi tasarım özelliklerine göre trip amaçlı olarak kullanılabilir. Yanma kontrol sistemi (Combustion Control System), 2oo3 oylama standarttır. Bu yapıda cihazlardan gelen sinyalin 2 tanesi aynı (HI-HI veya LO-LO) ise bu değer trip şartı olarak kullanılmalıdır. Eğer trip şartı sadece bir cihazdan geliyorsa bu bilgi alarm olarak kullanılır ve sistem trip edilmez. Brülor Kontrol Sistemi’nde ise tek bir sinyalin dahi oluşması sistemi trip etmek için yeterlidir.

3 Elemanlı Dram Seviye Kontrolü

1E ve 3E PID Blokları:

Teorik olarak 1E ve 3E için aynı PID bloğu kullanılabilirsiniz fakat hangi modda olduğunuza göre farklı tuning parametreleri kullanmalısınız. Daha da önemlisi bumpless geçiş daha zor olacaktır.

En doğrusu ve pratiği ise 3 adet PID bloğu kullanmaktır:,

 • LIC-1E : 1 Elemanlı Kontrol
 • LIC-3E: 3 Elemanlı Kontrol Master Loop
 • FIC : 3 Elemanlı Kontrol Slave Loop

FIC set değerini LIC-3E’den alınır. Bumpless transfer için 1E modunda iken 3E loopları aşağıdakileri izlemelidir:

 • FIC Çıkışı LIC-1E loopunun çıkışını
 • FIC’nin set değeri ( kendisinin PV değerini) ( 1E modunda ieken ve FIC manuel modda iken)
 • LIC-3E’nin çıkışı FIC’nin Set değerini ( 1E modunda iken ve FIC manuel veya Lokal modda iken)
 • LIC-3E’nin set değeri LIC-1E’nin Set değerini

3E modunda iken 1E loop aşağıdakileri izlemelidir:

 • LIC-1E’nin Set değeri LIC-3E’nin set değerini
 • LIC-1E’nin çıkışı FIC ‘nin Çıkışını

Normalde 3E loop her zaman otomatik modda tutulur ve FIC her zaman remore set değeri ( kaskat) moddadır. Yani operatörler besi suyu kontrol vanasını sadece 1E modunda ikem manuel’e alabilir.

 

Tek bir PV değerini aynı vana ile farklı loop’lar kullanarak kontrol etmek, operatör grafik ekranı için de zorluklar yaratır. En pratik yöntem tüm loopların birlikte görüldüğü ve 1E veya 3E seçiminin yapılabildiği bir sayfa hazırlamaktır. Loop’ları doğru tune edebildiyseniz nasılsa looplara fazla müdahale etmeniz gerekmeyecek değil mi? Bir başka yöntem ise ana sayfada 1E ve 3E butonlarının bulunması, 1E modda iken LIC-1E ‘nin görülmesi, 3E modda iken LIC-3E’nin görülmesini sağlayan pop_up’lar hazırlamak.

1E ve 3E Ne zaman kullanmalı ?

Operatör için 1E moduna geçişi için bir buton olmalıdır. Bunun dışında sistem otomatik olarak da 1E moduna geçmelidir:

 • Buhar akış ölçümü güvenilir değilse
 • Besi suyu akış akış ölçümü güvenilir değilse
 • Buhar akışı düşük ise (Dram yeterli buhar üretmiyorsa)
 • Besi suyu akışı düşük ise

Yukarıdaki durumların hiçbiri yoksa sistem buhar akışı ve besi suyu akışlarının maksimum 1E akış değerinden yüksek olduğunun (bu değer 3E minimum akışından yüksek olmalıdır) belirlenmesinin ardından belirli bir süre sonra (5-30 saniye) otomatik olarak 3E moduna geçirilebilir.

Kaynak: InnovativeControls 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

PID Parametreleri Başlangıç Değerleri

PID Parametrelerinin Ayarlanması

Ölçüm Sinyalini (4-20 mA) Ne Kadar Uzağa Taşıyabilirsiniz?

3 Elemanlı Dram Seviye Kontrolü

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.