İki Hata Arasındaki Ortalama Süre (MTBF- mean time between failure), bir donanım ürününün, bileşenin veya sistemin güvenilirliğinin bir ölçüsüdür. MTBF büyük ölçüde varsayımlara dayanmaktadır ve hatanın tanımı ve bu detaylara dikkat edilmesi sorunun doğru yorumlanması açısından önemlidir. Karmaşık, tamir edilebilir sistemlerde bir ekipman servis dışına alınması, onarılması ya da değiştirilmesi gerektiğinde arızalı olarak tanımlanır. Bu tanıma göre tamir edilmeden bırakılabilen veya değiştirilmeyen veya sistem dışı bırakılmayan hatalar gerçek arıza olarak dikkate alınmaz. Buna ek olarak, rutin planlı bakım veya envanter kontrolü için sistem dışına alınan birimler hata tanımı içinde kabul edilmez.

MTBF, yaşam süresi ile karıştırılmamalıdır. Aşağıdaki örnek farkı iyi açıklamaktadır. Tüm insanların 80 yıl veya 700.800 saatlik bir ömrü olduğu düşünülür. Bununla birlikte, insan vücudu kendi yaşına bağlı olarak farklı hızlarda sorun yaşarlar.

Bir örnek toplumda 500.000 adet 25 yaşında insan olduğunu farzedelim. Bir yıl boyunca, bu toplum içindeki ölümlerin veri olarak toplandığını düşünelim. Yıl boyunca, 625 kişi öldüğünü farzedelim. Bu durumda  MTBF (500.000 / 625)x 24 x 365 = 7.008.000 saat (800 yıl) olur. Ki bu da doğru bir sonuç çıkarmaz. Yani, 25 yaşındaki insanlar yüksek MTBF değerine sahip olsalar dahi, onların yaşam beklentisi (ömrü) çok daha kısadır ve ilişkili değildir. MTBF ile toplam yaşam süresi bu nedenle karıştırılmamalıdır.

MTBF Nasıl hesaplanır?

Aşağıdaki formul ile hesaplanır.

F = yıl içindeki toplam arzıa adedinin yıl içinde sevk edilen ürüne bölümü.

MTBF Calculation

Kaynak: CrossInstrumentation

Bunlar da ilginizi çekebilir:

MTTF ve MTBF Arasındaki Fark

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.