Windows 8 ile gelen büyük değişikliklerden sonra Windows 10 ile PC tabanlı toplulukların istek ve beklentilerini karşılayacak şekilde geri dönüş yapılmış gibi görülüyor. Windows 10, Windows 8’de bulunan önemli sorunları düzelterek yapılandırılmış.

Klasik Başlat menüsünün geri dönüşü iyi olmuş. Yeni sürüm, orijinal başlat menüsü ve versiyon 8.0 açılış ekranının harmanlanmış hali. Yeni başlat menüsü, ben orijinalim görüntüsü ve hissi vermekle birlikte aynı zamanda Windows 8.0’in “canlı karolar” gibi özelliklerini birleştirerek tamamen özelleştirilebilir hale gelmiş. Windows 8’e benzer şekilde, kullanıcılar favori uygulamalarını başlangıç menüsüne taşıyabilir ve “canlı karolar” dan hızla gerçek zamanlı bilgiye ulaşabilirler.

Microsoft ayrıca Cortana denilen dijital asistanın kendilerine ait sürümünü de tanıtıyor. Bu uygulama yararlı bir ek ve aynı zamanda işletim sisteminin temel bir parçası. Görev çubuğunda yer alıyor ve kolayca erişilebiliyor. Cortana, maç sonuçları, hava durumu, haberler ve daha fazla bilgiyi verebiliyor. Tabii ki bazıları için PC’leri ile konuşmak garip gelebilir.

Windows 10, Edge denilen ve  Internet Explorer’ın yerini alması beklenen aşağı doğru açılan yeni bir internet tarayıcısını da tanıtıyor. Cortana’nın tarayıcıya entegre olmasının yanı sıra, gördüğünüz bir kelimeyi vurgulayabiliyorsunuz ve ve sağ tuşu tıklayarak bu konuda daha fazla içerik ve bilgi alabiliyorsunuz. Edge, aynı zamanda diğer tarayıcılara göre daha az kaynak kullanıyor. Sınırlı belleğe sahip bir PC ile çalışırken bu özellik kritik olabilir. Tarayıcı oldukça modern bir tasarıma sahip ve diğer tarayıcılarda olan rahatsız edici reklamlar yok. Ayrıca istenirse web sayfalarına doğrudan yazmanıza da olanak sağlıyor. İsterseniz Internet Explorer seçeneği ise hala mevcut.

Windows 10, sistem kaynaklarını az kullanan, oldukça güzel ve hafif bazı yararlı uygulamalar ile önceden yüklenmiş olarak geliyor. Uygulama Mağazası (App Store), Google ve Apple’dan uzak olmak ile birlikte belirli bir çeşitliliğe sahip. Microsoft’un hala bu alanda yer almaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Windows 10 ile gelen güzel şeylerden biri de dokunmatik ekranları olan dizüstü bilgisayarlar, tablet ve telefonlar gibi çeşitli cihazlar üzerinde çalışabiliyor ve bulut üzerinden bu cihazları senkronize edebiliyor olması. Ancak Microsoft hala cep telefonu arenasında geride kalmış durumda, ama bu Windows’un yeni sürümleri ile kolayca değişebilir. Zaman gösterecek.

Windows 10’a yükseltmeye değer mi? Windows 8 makine kullanan ortalama tüketici için, kesinlikle denemeye değer. Endüstriyel olmayan bir cihazda Windows 7 ile çalışıyorsanız, o da yükseltmeye değebilir. Çoğu sanayi kuruluşu Windows 8 platformuna hala geçmedikleri gibi muhtemelen bir süre için, Windows 10’a geçiş için de isteksiz olacaktır. OEM ve yazılım üreticilerine göre muhtemelen bir gecikme olacaktır.  Çoğu kişi ve tesis, Windows XP’nin servis desteğinin kaldırılması ile mecburen Windows 7’ye geçmek zorunda kaldı. Yine de yükseltmeye karar verir ve beğenmezseniz, her zaman önceki sürüme dönebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.