IEC 61850 otomasyonla kontrol edilen trafo merkezlerinin haberleşme sistemleri için oluşturulmuş uluslararası bir standarttır. Bu yeni standart, bir trafo merkezi içindeki tüm koruma, kontrol, ölçüm ve izleme fonksiyonlarının entegrasyonunu sağlar. Trafo merkezlerinin günümüz gerekliliklerinden olan performansın ve güvenilirliğin ethernet ile birleştirilmesi temel hedeftir. IEC61850 ile yüksek hızlı trafo koruma uygulamalarının güvenli ve hızlı bir şekilde çalışmaları sağlanır.

IEC61850 standardı, IEC (The International Electrotechnical Commission) ve UCA (Utility Communications Architecture) çalışma gruplarının 10 yıllık aktif katılımları ile geliştirildi.

Niçin IEC61850?

IEC61850 standardının amacı trafo merkezleri otomasyonunda ethernet teknolojisinin kullanılmasını sağlamaktır. Amaç TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) protokolünü kullanarak yeni bir haberleşme protokolü ihtiyacını ortadan kaldırıp maliyetlerin düşürülmesi ve sinyal alış veriş proseslerinin daha hızlı işlenmesidir. Böylece IEC61850 ile enerji santrallerinde kullanılacak otomasyonlar standardize edilmiş olacaktır.

IEC61850 standardında sinyal alış veriş süresi temel prensiptir. Karşılıklı mesaj alış verişlerinde GOOSE denilen model devreye girmektedir. GOOSE bir veri setinde gruplanmış herhangi bir veri formatının 4 milisaniye periyodunda taşınmasını sağlayan bir kontrol mekanizmasıdır. Bu mekanizma hızlı veri iletimi ve güvenirliğin sağlanmasında temel prensip olarak kullanılır.

Örneğin, enerji santralleri koruma sistemlerinde kullanılacak olan 61850 uyumlu röleler ile beraber GOOSE mesajları kullanılacak ve arıza algılayan röle diğerine mesaj göndererek bu rölenin kilitlenmesini sağlar. Bu mesaj gönderme süresi geleneksek hard-wired sistemlerde 0,5-0,75 periyotluk bir zaman iken, GOOSE ile bu zaman 0,25 periyotluk bir zamana düşmüş olacaktır.

IEC61850 switch ve router başlangıçta trafo merkezlerinin otomasyonu için tasarlanmış olması ile beraber; günümüzde trafo merkezlerindeki farklı cihazlar arasında haberleşmenin standardize edilmesi, ethernet altyapısı ile düşük maliyetli haberleşme, yüksek hız ve güvenlik gibi getirileri vardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.