Kontrol vanasının doğru boyutlandırılması çok önemlidir. Vana gerektiğinden daha küçük boyutlandırıldı ise istenen miktarda akışın geçmesini sağlayamaz. Yaygın olan problem ise vananın küçük değil genellikle olması gerekenden büyük boyutlandırılmış olarak seçilmeleridir.

Büyük boyutlandırılmış vana alırsanız normalde ödemeniz gerekenden daha çok ücret ödersiniz. Ama asıl karşılaşacağınız problemin yanında bu çok küçük bir sorun olarak kalır. Büyük boyutlandırılmış vanaların asıl problemi küçük değişimlerinin akışı çok büyük oranda etkilemesidir. Bu problem nedeni ile kontrol loop’unun istenildiği şekilde çalışması zorlaşır hatta imkansız hale gelir.

Aşağıdaki şemada aynı sisteme bağlı farklı iki vananın etkisini görebilirsiniz. Vananın maksimum 550 GPM akış geçirmesini istediğimizi düşünelim. Bu durumda 3″ vananın bu hat için doğru boyutlandırıldığını düşünebiliriz. Çünkü maksimum 550 GPM’lik akışı %60 – %80 açıklık oranında gerçekleştirebilmektedir.

Not: Bir vana geçirmesi gereken maksimum akışı %60-%80 açıklık oranında iken geçirebiliyorsa vananın uygun boyutta seçildiğini söyleyebiliriz.

Print

Bu şekilde 3″ boyutundaki vananın bunu karşılayabildiğini görüyoruz. Ayrıca 3″ lik vana geçirimesi gereken maksimum akışı %20 oranında artırabilirken bu değer 6″‘lik vanada %60 olmaktadır.

Başka bir yönden bakacak olursak vananın açıklığındaki %1 ‘lik değişim akışı 8GPM artırırken, 6″ ‘lik vanada bu değer 20 GPM olmaktadır.

Her zaman mümkün olmasa da vanaların en düşük açıklığının %20 ‘den az olmaması istenir. Normalde kontrol vanası üreticileri CV değerlerini %10 açıklıktan başlayarak %10’luk artışlar şeklinde verir. Yani bu CV değerinin altında neler olduğunu hiçbir zaman bilemeyiz.

Hatırlanması gereken bazı noktalar:

  1. Eğer loop tuning parametreleriniz sadece kontrol aralığının bir yönünde çalışabiliyorsa vananın akış karakteristiği yanlış olabilir.
  2. Sistemde çok fazla boru, basınç düşümüne neden olacak ekipman varsa veya akış artınca basınç düşüyorsa eşit yüzdeli (equal percentage) vana kullanmak gerekir.
  3. Sistemde çok fazla boru, basınç düşümüne neden olacak ekipman yoksa veya akış artınca basınç düşmüyorsa lineer vana kullanmak gerekir.
  4. Büyük boyutlandırılmış vanalar çok yaygındır.

Kaynak: FlowControlNetwork

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.