NAMUR sensör ne anlama gelir ve 8V’luk bir NAMUR sensörü 24Vdc kullanılan bir tesiste nasıl çalıştırırsınız?

NAMUR uyumlu transmitterler, normal çalışma sırasında çıkış sinyallerini 3.8 mA  ile 21 mA arasında tutar. Bu aralığın dışında kalan sinyaller transmitterde veya devrede  hata olarak algılanır.

8.2 V sensörler ise IEC 60947-5-6 olarak bilinen NAMUR NA 01 (1967) “Noncontacting Initiators and amplifiers” yaklaşım anahtarları içindir. Transmitterlerdeki mA ise NAMUR NE 43 standardıdır.

İki standardın karıştırılmaması gerekir.

Çoğu firma 8.2 Volt Namur sinyalini 24 Vdc sinyale veya röle çıkışa dönüştüren çeviriciler üretmektedir.

NAMUR sensörler kendinden emniyetli olacak şekilde tasarlanmıştır. Bunu gerçekleştirmek için 8 Vdc ile beslemek gerekir ve on/off durumunu 1/3 mA akım sinyali ile belirtir.

Bu gereklilikleri sağlamak için, bir I.S arayüzü sensörü kontrol sistemine bağlamak için kullanılır.

Bunun yapılış şekli:

Zener Bariyer, I.S. galvanic izolator veya NAMUR sensör uyumu bir I/O karti kullanarak. Bu I/O karti IS veya Non IS olabilir.

NAMUR sensörleri, ana kullanımda tehlikeli bölgelerde yaklaşım sensörü olarak kullanılır. Fakat tehlikeli olmayan bölgelerde de üç telli PNP ve NPN yaklaşım sensörlerine göre bağlantıları daha kolay olduğu için tercih edilebilirler.

Patlama riski olmayan bölgelerde kullanılan NAMUR sensörler 24Vdc ile beslenebilir, bu durumda tekrar tehlikeli ortamda kullanılmamalıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.