Öncelikle Ethernet seri dönüştürücü ile yapılmak istenen işi tarif edelim. Seri (Rs485 veya Rs232) ile haberleşilen cihaza Ethernet üzerinden erişmek için kullanılır. Scada Ethernet üzerinden Modbus TCP ile çeviriciye bağlanır, çevirici Modbus RTU ile cihaza bağlanır. Cihazdan aldığı Modbus RTU cevabını Modbus TCP/IP olarak scadaya iletir.

İki tip Ethernet seri dönüştürücü var.

1. Seri port’dan aldığı data’yı direkt olarak Ethernet’den gönderen, ethernet’den geleni de aynı şekilde seri porttan gönderen. Bu tip çeviriciler ile Modbus iletişim kurulamaz. Zira Modbus RTU ve Modbus Tcp/Ip mesajları farklıdır. Çevirici gelen ve giden mesajlar içerisinde bazı bilgileri değiştirebilmelidir.

2. Modbus TCP – Modbus RTU dönüştürücü. Bu tip çeviriciler mesaj içeriğini değiştirebilir. Çevirici alırken Modbus için olmasına dikkat edin. Yazımın devamında Modbus TCP ile RTU farklarını açıkladım.

Modbus Tcp/Ip ve Modbus RTU arasındaki fark:

1. Modbus Tcp sorgularının önünde fazladan 6 bayt vardır. Modbus RTU sorgularında bu altı bayt bulunmaz. Modbus TCP/IP ilk altı baytın anlamları için bu siteyi ziyaret ediniz. http://www.simplymodbus.ca/TCP.htm Ethernet iletişimi Seri iletişimden farklıdır. Örneğin bir sorgu gönderdik, cevabını alamadık ve yenisini gönderdik. Son sorgunun cevabı geldikten sonra, ilk sorgunun cevabı gelebilir. Bunun nedeni aradaki router’lardan biri ilk sorguyu biriktirmiş olmasıdır. İlk iki bayt sorgu sırasının doğrulanması için kullanılır.

2. Modbus RTU sorgularının sonunda 2 bayt CRC16 (Checksum) vardır. Modbus TCP/IP ’de bu iki bayt bulunmaz. CRC iletilen data içersindeki tüm baytların belli bir matematik formülü ile işlenmesi sonucu elde edilen bir sayıdır. Alıcı cihaz aldığı datalar ile kendi CRC’sini hesaplar. Hesapladığı ve aldığı CRC eşit ise bilgi bozulmadan gelmiş demektir. Modbus TCP/IP’de son iki baytda CRC bulunmaz. Çünkü Ethernet iletişimi daha alt seviyede CRC32 ile bilgilerin doğruluğunu garanti eder.

Görüldüğü gibi seri iletişim CRC’siz, Ethernet iletişimi “Transaction Identifier” olmadan olmaz. Kullanacağınız çevirici bu dönüşüm işlemlerini yapabilmelidir.

Kaynak : Fultek – Wintr

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Modbus TCP/IP

Modbus Protokolü

Modbus Ascii vs Modbus RTU

RS485 Hala Yaşıyor mu?

CRC Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.