ATEX yönergesi, potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış elektrik ve mekanik ekipmanlar için hazırlanmıştır.

1994 yılında Avrupa Parlemontosu ve konseyi tarafından kabul edilmiş ve 1996 yılında Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girmiştir.  Fransızca’dan gelen kelime “Patlayıcı Atmosfer” anlamına gelmektedir.

Direktif, AB’deki kuruluşlar için patlayıcı atmosfere sahip alanlarda patlama riskinden çalışanları korumak için zorunlu olduğu Temmuz 2003’e  kadar gönüllü olarak devam etti.

Ekipmanların sertifika alabilmesi için ön şartlar:

1. Kendi kaynağı ile ateşleme özelliği
2. Potansiyel olarak patlayıcı atmosfer olan bir ortamda çalışacak olması
3. Normal atmosfer şartlarında çalışacak olması

Yönetmelikler patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış koruyucu sistemler de dahil olmak, elektrikli veya mekanik olsun tüm ekipmanlar için geçerlidir.

Uygunluk Bildirimi (DoC) imalatçı tarafından kendi beyanıdır.

94/9/ EC yönergesinin amacı, ATEX ekipmanları için ayrıca bir test ihtiyacını ortadan kaldırarak serbest ticaretine izin vermektir.

İşaretler

Üreticiler ürünlerine Atex ve  CE işareti yapıştırarak ürünlerin sertifikalı olduğunu kanıtlarlar.

atex       ce

IECEx

IECEx Şeması çeşitli ulusal laboratuvarlar tarafından patlayıcı ortamlarda kullanılması amaçlanan ekipman ve hizmetlerin gerekli güvenlik seviyelerini koruyarak karşılıklı tanınması amacı ile 2003 yılında kurulmuştur.

IECEx gönüllü bir programdır.

Sistemin öncelikli hedefleri hız, sertifikasyon maliyetlerini azlatmak, sertifikasyon süreçlerini hızlandırmak, bir uluslararası veritabanı listesi oluşturmak ve ürün değerlendirme süreçlerinde uluslararası bir  güven kurmak, geliştirmek ve korumaktır.

IECEx, elektrik ekipmanlarının IEC 60079 standardına uyumluluğu gerekir.

IECEx Şeması Neden Önemlidir?

Farklı standartlar altında faaliyet gösteren ülkelerde, ekipmanların kendi standardına uygunluğunun kontrolü için tekrar test edilmesi gerekebilmektedir. Bu da ekstra maliyet getirirken zaman kaybına da sebep olmaktadır.

IECEx Şeması, yeniden test ve belgelendirme ihtiyacını azaltır, uluslararası IEC standardlarına uyum sağladığı için ticaretin daha hızlı, kolay ve düşük maliyetli yapılmasını sağlar.

Iecex

IECEx Üye Ülkeler

Avustralya, Polonya, Malezya, Romanya, Brezilya, Danimarka, Hollanda, Rusya, Kanada, Finlandiya

Yeni Zelanda, Singapur, Çin, Fransa, Norveç, Slovenya, Hırvastistan, Almanya

Güney Afrika, Macaristan, İsveç, İtalya, Hindistan, Türkiye, İsviçre, Japonya, İngiltere, Kore, Amerika

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.