Proses kontrol uygulamalarında akış ölçümünün doğruluğu tekrarlanabilirliğinden daha az önemlidir.

Bir proses kontrol edilirken hatanın tutarlı ve tekrarlanabilir olduğu durumlarda değerin doğruluğundaki yanlışlıklar mühendisler tarafından tolere edilebilmektedir. Custody transfer gibi kritik ölçümlerde ise doğruluk değeri en önemli kriterdir.

Custody transfer basit bir tanımla ticari amaçlı ürün alım satımının yapılmasıdır. Custody transfer sertifikasına sahip bir ölçüm cihazı size ürünü alım satım değerlerinde işlenebilecek düzeyde doğru ölçtüğünü teyid eder.
Custody transfer farklı firmalar, ülkeler arasındaki gaz veya akışkan (petrol vs gibi) transferinde veya değiş tokuşunda kullanılır. Ödeme ise transfer edilen gaz veya akışkanın ölçülen miktarına göre yapılır. Yani bu miktardaki küçük bir hata finansal açıdan çok büyük farklara sebep olabilir.

Örneğin herhangi bir boru hattından dakikada 60.000  galon ürün (dakikada 227 metreküp) geçtiğini farzedelim %0.1 kadar minik bir hata günde 2057 varil ürün demektir. Bir varilin fiyatı 35 USD dersek , bu % 0.1 hatanın bize günlük maliyeti 2057*35 = 71.995 USD demektir. Bunun yıllık maliyeti ise (bugünlerde 30 USD civarında ama) 26.3 Milyon USD civarındadır.

Farkın artı yönde olması satıcının, eksi yönde olması alıcının işine yarar.

Custody transferdeki bu tip hatalar büyük zararlara yol açabileceği için ülkeler tarafından bazı regulasyon kuralları tanımlanmıştır ve alım satım yapan partiler tarafından ortak anlaşmalar ile düzenlenme yoluna gidilmiştir. Custody transfer aynı zamanda bazı endüstri firmaları, dernek ve kuruluşlar tarafından da düzenlenmektedir.
Bunlar;

American Gas Association (AGA),
American Petroleum Institute (API),
US National Institute for Standards and Technology (NIST),
PhysikalischTechnische Bundesanstalt (PTB) in Germany,
China Metrology Certificate (CMC), ve
Gosudarstvennyy standart (GOST) Russia olarak sayılabilir.
Custody transfer uygulamaları hassas bir akışmetreden daha fazlasını gerektirir. Komple bir ölçüm ve onaylama sistemi için bazı kritik ekipmanlara ihtiyaç vardır:
  • * Paralel çalışan birden fazla ölçüm cihazı
  • * Akış Bilgisayarı
  • * Kalite Ölçümü

– Gaz için; online gaz kromotograf
– Sıvılar için ; örnek alma ve analiz sistemleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.