2015 yılı boyunca bloğumuzda yayınladığımız yazıların en iyilerini sizlerle tekrar paylaşalım dedik.

İşte 15 yazıdan oluşan listemiz.

 

1. Modbus Protokolü

Modbus, programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC) ile kullanılmak için 1979 yılında Modicon® tarafından yayımlanan Modicon tarafından geliştirilen seri iletişim protokolüdür. Basit bir deyişle,elektronik cihazlar arasındaki seri hatlar üzerinden bilgi iletimi için kullanılan bir yöntemdir. Bilgi talebinde bulunan cihaz, Modbus Master ve bilgi sağlayan cihazlar ise Modbus Slaves olarak adlandırılmaktadır.

2. Bilinmesi Gereken 4 IT Standardı

220 V 50 Hz, 110 V 60 Hz  gibi elektrik standardlarının olmadığını veya dünyadaki her telefonun farklı bir konnektörü olduğunu , farklı bir santral ile çalıştığını düşünün.  Standardlar günlük hayatımızı etkileyen her alanda olduğu gibi hatta  ondan daha fazla  endüstriyel otomasyon dünyasının da vazgeçilmezidir. Standardlar sadece hayatı kolaylaştırmaz aynı zamanda daha güvenli hale getirir.

3. Zener Bariyer Nasıl Çalışır?

Zener Bariyer , güvenli alana monte edilen bir cihazdır. Patlama riski bulunan bölgeye gidecek enerjiyi limitleyerek risk oluşmasını engellemek için kullanılır. 

Herhangi bir kendinden güvenli ekipman gibi Zener bariyer , kabloların birbiri ile veya toprağa bağlı herhangi bir metal parça ile kısa devre olduğunda risk oluşmasını engeller.

4. Kapasitif Sensörler  Nerede Kullanılır?

Kapasitif sensörler herhangi iletkenin konumunun yüksek çözünürlüklü ölçümü ve/veya konum değişiminin tespiti  için kullanılan temassız cihazlardır. Kapasitif algılama iletken olmayan hedeflerin konumu veya diğer özelliklerini ölçmede de kullanılabilir. Kapasitif sensörler, ölçüm gerektiren herhangi bir uygulamada ya da bir iletken hedefin bulunduğu konumunun izlenmesinde kullanışlıdır.

5. IP68 Koruma Sınıfı Nedir? IP Nedir?

IP koruma sınıfları Avrupa Elektro-Teknik Standartlar Komitesi ( CENELEC ) tarafından muhafazalı elektrik ürünlerinin çevresel şartlara olan dayanıklılığını standartlaştırmak amacı ile geliştirilmiştir.

Genelde 2 bazen ise 3 rakamdan oluşabilmektedir ve ilk rakam katı cisimlere ve malzemelere karşı olan dayanıklılığı, ikinci rakam sıvılara karşı olan dayanıklılığı (Su), üçüncü rakam ise mekanik etkilere karşı olan dayanıklılık derecesini belirtir.

6. Hart Nedir ? Nasıl Çalışır?

Bugün dünya çapında kurulu akıllı saha cihazlarının çoğunluğu HART-desteklidir. Ama otomasyon alanındaki  bazı yenilikler ile  bu güçlü teknolojiyi tazelemek gerekebilir.

Basitçe söylemek gerekirse, HART (Veriyolu Adreslenebilir Uzaktan Dönüştürücü- Highway addressable Remote Transducer) Protokolü, akıllı cihazlar ile kontrol veya izleme sistemi arasındaki analog kablolar ile dijital bilgileri gönderme ve almaya yarayan küresel bir standarttır.

7. Profibus ve Profinet

PROFIBUS, uluslar arasi standart olan EN50170 tarafindan destekenen, üretim ve proses otomasyonunda kullanilan saha veri yolu standardıdır . PROFIBUS, yüksek hızlı, kritik uygulamalarda ve kompleks haberleşme işlerinde kullanılabilir.

PROFINET saha seviyesi otomasyon uygulamalarında kullanılan Endüstiyel Ethernet tabanlı bir Profibus kullanıcı organizasyonu (PNO: Profibus User Organization) standardıdır. PROFINET sahada
dağıtılmış elemanları ve verinin zamanında iletilmesi gereken zaman kritik (tam zamanında iletim) uygulamaları Ethernet arabirimi üzerinden birbirine bağlar.

8. Vorteks Akışmetrelerin Artısı ve Eksisi

Vorteks ‘in kelime anlamı Girdap’tır. Aslında tam Türkçe’ye çevrilirse Girdap Metre denilmesi gerekir ve tanım daha iyi anlaşılır olur. Genel kullanım dilinde ise Vorteks AkışÖlçer/Vortex Debimetre olarak kullanılır.

Vorteks akışmetreler pek çok uygulamada ( buhar vs) yüksek doğruluk değerleri ile kullanılmaktadır. Tüm akış ölçerlerde olduğu gibi, uygulamayı doğru seçmek ve boyutlandırmayı da doğru yapmak gereklidir. Bunları yaparken de avantaj ve dezavantajlarına bir göz atmakta fayda var.

9.5 Yeni Görüntü Teknolojisinin Endüstriyel Uygulamalarda Kullanımı

Endüstriyel otomasyon dünyası, ticari teknoloji tasarım dünyasından giderek daha fazla ipucu alıyor.

Analog bileşenlerin sanal sunumları ve tanıdık arayüzler ile çevrili bir dünyada yeteneklerini geliştiren mühendislerin,  UI (Kullanıcı Arabirimi) ve ekran öğelerini hergün kullandığımız cihazlardan alması daha kolaydır. Burada yeni teknolojik trendlerin bazılarının endüstriyel uygulamalarda nasıl kullanılabileceğine dair kısa notlar var.

10. Kontrol Panosu Testi için 8 İpucu

  1. Pano iki farklı enerji kaynağı ile enerjilendirilecekse (UPS ve şebeke), ikisini de bağlayın. (Birbiri arasında dokümante edilmemiş veya öngörülmemiş bir bağlantı var ise, hemen ortaya çıkacaktır!) 
  2. Her kabloya ASILIN (Sert bir şekilde). Bu işlem biraz zaman kaybı gibi görülebilir, fakat her panoda birkaç tane gevşek bağlantı çıkma olasılığı çok yüksektir. Eğer kablolar kalınsa ve jumper’lı ise bakır iletken bir süre sonra gevşeyebilir veya bağlantı noktasından çıkabilir. İlave olarak, bazen terminasyon uygun olmayan küçük tornavidalar ile yapılır bu da kablonun tam olarak sıkıştırılamamasına sebep olabilir. (Bunun en doğru yolu tork kontrolü yapılmış olan bir ekipman ile terminasyonun yapılmasıdır.)

11. P&ID Sembolleri

Borulama ve Enstrümantasyon ( Piping and Instrumentation)  diyagramları ya da basitçe P&ID’ler sahada kullanılan enstrüman ve kontrol ( otomasyon) ekipmanlarının şematik gösterimidir.

Saha teknisyenleri, mühendisler ve operatorler tarafından prosesi daha iyi anlamak ve enstrümantasyonun birbirine nasıl bağlandığını daha iyi anlamak için kullanılır. Endüstrilerin çoğu ISA standard s5.1 Enstrümantasyon Sembol Spesifikasyonuna göre standardlaşmış sembolleri kullanır.

12. PID parametreleri 

Eğer projenizde kontrol loopları kullanıyorsanız, detay tune yapmaya başlamadan önce  P, I  ve D parametreleri için anlamlı bazı başlangıç tune değerleri girmeniz gereklidir. Bazı loop’lar için tipik başlangıç değerleri var. Bu değerler bilgi olarak verilmektedir. Proses karakteristikleri farklı değerler ile çalışmasını gerektirebilir.

13. Üç veya Daha fazla Pompa ve Fanın Dönüşümlü Çalışması

Pek çok tesiste aynı fonksiyonu yerine getiren paralel motorlar vardır ve bunların ihtiyaca bağlı olarak dönüşümlü çalışması beklenir. Sistemlerin bu şekilde kurulmasında talebi karşılamak, talebi karşılayacak çalışan motor sayısını minimum tutmak, start ve stop sayısını minimum tutmak gibi birçok amacı vardır. Bu amaçlar en iyi şekilde nasıl karşılanır sorusuna cevap aranır.

14. Otomasyon Sektöründe İzlenmesi Gereken 9 Teknoloji 

Çok kapsamlı bir liste olmamakla beraber yine de önümüzdeki yıllarda neler konuşacağımız hakkında bir fikir vermektedir. Listede; Akıllı Cihazlar ve Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri için Öngörülü Analiz, Bulut Bilişim ve Hizmet Tabanlı Çözümler, Sanallaştırma, 3D Simülasyon ve Artırılmış Gerçeklik gibi otomasyon teknolojisinde izlenmesi gereken en önemli teknolojileri, dokuz başlık altında inceledik.

15. 2-telli, 3-telli ve 4-telli RTD (PT100) Arasındaki Fark Nedir?  

RTD sinyal ölçümünde 2,3  ya da 4 telli seçilmesinin temel nedeni,  proses gereklilikleri ve istenen doğruluktur. 3 telli ve 4 telli RTD’ler 2 telli’ye göre daha doğru değer verir. 4 telli RTD’ler genellikle labroratuvarlarda ve çok yüksek doğruluk gereken yerlerde kullanılır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.