Bir basınç sensörü seçerken mevcut proses bağlantısı için farklı dişli türleri olduğunu farketmişsinizdir. Seçimler arasındaki birkaç kod NPT, BSP ve UNF ‘dir. Peki hangisini kullanmak gerekli? Bu sorunun cevabı genellikle yaşadığınız yer ile ilgilidir. Ya da hangi ülkenin standardını kullandığınız ile ilgilidir.

İngiliz Boru Standardı (British Standard Pipe -BSP)

Joseph Whitworth isimli bir İngiliz Makine mühendisi 1841 yılında diş uyumsuzluk sorunu ile başa çıkmak için ortak (uniform) bir  dişli sistemi geliştirdi. Sistemi, British Whitworth Standardı olarak tanımlandı. Daha sonra British Boru Standardı (BSP) olarak bilinen isme dönüştü. Bu standard (ABD hariç) Avrupa’dan Asya’ya, uluslararası alanda boru bağlantı parçalarında kullanılan standart ölçek olarak kabul edilmiştir.

bspBSP

BSP Dişli örneği

Ulusal  Konik Boru Diş (National Pipe Taper – NPT)

Bu arada ABD, Philadelphia Franklin Enstitüsü kurucusu, işadamı ve makine mühendisi William Sellers bir vida dişli sisteminin benimsenmesini önerdi. Joseph Whitworth tarafından geliştirilen British tasarımına göre kullanımın ve kesilmesinin daha kolay olduğu düşünülmüştür. Yeni standardın Amerikan Endüstriyel devrimine yardım ettiği söylenir. 1864 ‘te sunulan dişli tasarımı daha sonradan ABD standardı haline gelmiştir ve NPT olarak bilinir.

NPT-Konik-DişNPT

NPT ve BSP arasındaki en önemli fark diş açıklarıdır. BSP ‘de diş açısı 55o  iken NPT’de bu açı 60o  dir.  

Kaynak: Valvesonline

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Uluslararası Basınç Birimleri

G 1/8 and 1/8 NPT Proses Bağlantısı için Maksimum Basınç

Nominal Basınç (PN) vs ANSI Class Basınç Değerlendirmesi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.