Buton, mikroanahtar, döner anahtarlar ya da geçiş anahtarları arıyorsanız, temel anahtar yapılandırmalarını hatırlamak gereklidir.

Bir anahtar kontak adı verilen en az iki adet iletken parçadan oluşur. Bu parçalar harici bir devreye bağlanır. En temel çalışma şekli kontağın açık veya kapalı olmasıdır. Bu  şekilde bağlı olduğu devreyi  açar ya da kapatır başka bir deyişle devreyi çalıştırır ya da durdurur.

switch1

Anahtarların farklı kutup ve atma sayılarına göre farklı konfigurasyonları olabilir. Kutup, kontak seti, atma ise iletme konumu noktasıdır.

Kutup ve Atma

Yaygın Konfigurasyonlar:

  • Tek Kutuplu Tek Atma, SPST  olarak kısaltılır
  • Çift Kutuplu Tek Atma, DPST olarak kısaltılır
  • Tek Kutuplu Çift Atma, SPDT olarak kısaltılır
  • Çift Kutuplu Çift Atma, DPDT olarak kısaltılır

 

Özet Bilgi ve kullanılan Şemalar

SPST – Basit bir açma-kapama düğmesi. Anahtar içinde sadece bir devre ve tek konum vardır.

switch2

DPST –  Anahtar içinde birlikte hareket eden iki devre vardır ve iki ayrı devreyi aynı anda on ve off yapabilir. Canlı uç ve Nötr ucu izole etmek için de kullanılır.

switch3

SPDT – Anahtarlamayı iki konumda yapabilir. Bu konfigurasyon geçiş anahtarı olarak da kullanılır. Üçüncü bir anahtarlama konumu ile merkezi olarak kullanılabilir.

switch4

DPDT – Bu birlikte çalışan iki adet “on” anahtarıdır, iki cihazı aynı anda anahtarlar; örneğin uyarı ışığı ve ses gibi. 2 adet SPDT anahtarı gibi davranır. DPDT motor kontrol uygulamalarında ileri ve geri çalışma için kullanılır.

switch5

Kaynak: RS

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.