Yılların tecrübesi şunu göstermiştir ki “Tak ve Çalıştır” cihazlara şüphe ile yaklaşmak gerekir. Çünkü bu cihazlar takınca nedense çalışmaz, bir sürü işlem yapmanız gerekir.

Kontrol sistemlerinde bu konu ile genellikle haberleşme söz konusu olduğunda karşılaşırız. Çok seyrek olarak kabloyu bağladığınızda ve cihazları enerjilendirdiğinizde haberleştiğini görürsünüz. SIKLIKLA gördüğünüz şey cihazların birbiri ile haberleşmediğidir ve bu sorunu çözmek, dakikalar, saatler ya da günler alabilir. Hiçbir şey yapamazsanız sorun TOPRAKLAMAdan deyip çıkarsınız işin içinden ama bunu diyebilmek için her seçeneği denemiş olmanız gereklidir.

Bunun en basit hali yazıcının çalışmamasıdır. İddia şudur ki bilgisayarınızın işletim sistemi yazıcıyı otomatik olarak tanıyacak, ilgili driverlarını yükleyecek ve baskıya hazır hale getirecek. Tabi bu bir İDDİA hatta TEMENNİ’den öteye gitmez. Kabloları bağlarsınız bilgisayar yazıcıyı görmez, veya yazıcının driverı yüklenememiştir ve driver yazılımı bilgisayarın işletim sistemi versiyonu ile uyumlu değildir, bir eski driver’ı yüklemeniz gereklidir. Vs vs devam eder.

Ağ sistemlerinin ve fieldbus teknlojilerinin gelişmesi ile endüstriyel otomasyon sistemlerinde de “tak ve çalıştır” cihazlar revaçta. Dökümanlar diyor ki cihazlarınızı network’e bağladığınızda sistem onları otomatik olarak tanıyacak ve çalışmaya başlayacak. Nedense gerçek hayatta bununla pek karşılaşamıyoruz. Eğer mevcut bir sisteme ilave yapıyorsanız mutlaka versiyon kontrolü yapmanızı öneririz. Yeni cihazın versiyonu eski ağ’da çalışmayabilir, bunun için eski cihazlarınızın versiyonunu da yeni versiyona çıkartmanız gerekebilir.

Fieldbus ağlarında da benzer sorunlar ile karşılaşmak hiç şaşırtıcı değil. Bu cihazları örneğin Profibus PA destekli bir enstrümanı PROFIBUS’a bağlamak istediğinizde öncelikle ofisinizde test ederseniz iyi olur. Böyle bir örneğe bakalım; PA destekli bir pozisyoneri sisteme eklemek istiyorsunuz ama önceden test etmediniz. Tesis durduğunda, pozisyoneri ağa bağlıyorsunuz ve karşınıza ilk problem çıkıyor. Pozisyoner yeni bir model ve sistemdeki ekipman listesinin seçim abağında yok. Doğru GSD dosyasını buldunuz sonra bunu mevcut sistem konfigurasyonunu bozmadan dahil etmeniz gerekiyordu, farzedelim bunun da altından kalktınız. Cihazı ağda tanıtmayı başardınız fakat bu sefer de gelen komutları dikkate almıyor. Teknik destek için birkaç telefon konuşması, bir kaç forum araştırması, dokuman kontrolü, sonunda Almanya’da İngilizce bilmeyen ama ürünü iyi bilen birine ulaştığınızda google translator üzerinden email ile yazışarak pozisyonerin komut alması için içindeki belirli bir register’a hexadecimal olarak komutun gönderilmesi gerektiğini öğrenirsiniz. Gerekli düzenlemeleri yaparsınız ve çalışır.

Bu cihaz pazarda “tak ve çalıştır” olarak tanıtılmaktadır.

Kaynak: ISA

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.