Teknolojide gelişen yeni trendler ile bilgisayarlar, endüstrinin her aşamasında tüm yönleriyle daha yaygın hale geliyor. Bazı kullanım alanları ve ortamlar ise geleneksel bilgisayarlar için oldukça zorlu. Tipik endüstriyel kullanımda karşılaşılan yaygın sorunlar içinde aşırı sıcaklıklar, toz ve partiküller, hava akışı kısıtlamaları ve bakım amaçlı erişimin olmamasını sayabiliriz. Bu sorunlar, geleneksel bilgisayarların performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Bilgisayarların bu zorlu ortamlarda çalışma ömürlerinin artırılması için pek çok farklı metod ve teknoloji denenmektedir. Bunlardan en önemli olanı bilgisayar sisteminden fanlar da dahil olmak üzere tüm hareketli parçaların kaldırılmasıdır. Bu yaklaşım, tasarımda çeşitli sorunlar yaratırken, fansız bir PC, geleneksel bir bilgisayar ile yaşayabileceğiniz kapanma sürelerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bilgisayarlar, basit görevleri gerçekleştirmek için yıllardır kontrol sistemlerinde kullanılmaktadır, ancak görevleri daha karmaşık hale ve yetenekleri geliştikçe, işletme ve performans artışı da gerekli olmaktadır. Yüksek işlem taleplerini karşılamak için ise sistemin daha fazla enerjiye ihtiyacı olur. Bu enerji, genellikle hassas bileşenlerin zarar görmesini önlemek için bilgisayar sisteminden çıkarılması gereken ısı şeklinde kaybedilir. Mevcut pek çok sistem bu sıcaklık artışı ile başa çıkabilmek için ayrı sistemlere ihtiyaç duyar. Geleneksel bir bilgisayar sistemi, elektrikli fanları aktif basınçlı konveksiyon yoluyla ısıyı uzaklaştırmak için kullanır. Elektrikli fanlar, sıcak havayı uzaklaştırır ve serin havayı sisteme çekerek işlemciler ve mikroçiplerin soğutulmasını sağlar. Ancak, sisteme fanların eklenmesi endüstriyel ortamlarda sayısız sorunlar yaratmaktadır. Fanlar, bilgisayar sisteminde bulunan birkaç hareketli parçadan biridir ve kir ve toz nedeni ile mekanik arızaya veya mekanik şok ve titreşim problemlerine yatkındır. Böyle bir arıza oluşumunda en basit senaryoda arızayı gidermek için bilgisayarı kapatmak gereklidir. Fakat eğer sistem fanı arızalı yani hava sirkülasyonu olmadan çalıştırılmaya devam edilirse bilgisayarın tamamı zarar görebilir. Bu nedenle oluşan ısıyı uzaklaştırmak için fan kullanmak yerine başka bir çözüm kullanmak bu tür sorunları ortadan kaldıracaktır.

Tasarımcılar, bu sorunu gidermek için farklı yöntemler geliştirmişlerdir. Endüstriyel fansız bilgisayarlar, kritik bileşenlerinden ısıyı uzaklaştırmak için sıvı soğutma, termoelektrik cihazlar veya aktif ve pasif iletim yöntemlerini kullanır. Endüstriyel uygulamalarda, pasif iletim yöntemleri genelde bir sistemden ısıyı uzaklaştırmak için kullanılan en basit ve en güçlü araçlardır. Bu yaklaşımı kullanan sistemler, ısıyı özel olarak tasarlanmış ısı transfer blokları iletimi yoluyla kritik bileşenlerden uzaklaştırır. Bu aktarım blokları çeşitli yollarla yapılabilir. Bakır tipik olarak, yüksek ısı iletkenliği özelliği ile ısı aktarmak için kullanılır. Alüminyum, aynı zamanda, kısa mesafeler boyunca, ısıyı düşük miktarlarda aktarmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, ısının bileşenlerden uzaklaştırılması kimi zaman oldukça karmaşıktır. Bu durumda, “ısı boruları” mekanizmaları sık olarak kullanılır.

Endüstriyel Fansız Bilgisayarlar
Endüstriyel Fansız Bilgisayarlar

Bir endüstriyel ortam için bilgisayar seçimi yapılırken, fansız bilgisayarlar geleneksel fan soğutmalı sistemlere bir alternatif olarak rahatça sunulabilir hatta tercih edilebilir. Hareketli parçaların olmaması, tüketicinin sistem tamir ve kesintisi ile geçirdiği zaman ve para miktarını azaltır. Bu aynı zamanda MTTF / MTBF  değerlerini artırır. Sistem ve bileşenlerdeki toz ve partiküllerin önlenmesi nedeni ile kullanılan iç hava akımına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bu şekilde hava akımı için gerekli olan boşluk gereksiz hale gelir ve bilgisayar boyut olarak daha küçük bir birim haline gelir. Endüstriyel Fansız Bilgisayarlar sürekli gelişen teknoloji ve performansları ile büyüklük, dayanıklılık ve güvenilirlikleri ile endüstriyel ortamlarda daha yaygın hale gelecektir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.