Herkes PLC programı yazabilir ve yazdığı bir program ile motor start/stop, vana aç/kapa işlemlerini gerçekleştirebilir. Ama önemli olan iyi bir KOD YAZMAK.

Bilgisayar programcılığında olduğu gibi PLC programcılığı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var elbette. İyi bir PLC programı, programı yazmayan kişiler tarafından dahi takip edilebilir olması, arıza ve problem takiplerinin kolayca yapılabiliyor olması, dokümante edilmiş olması gibi minik ama önemli kriterleri var. Ben yazdım oldu çalışıyor işte demek yerine ben kaliteli, düzgün bir iş çıkardım demek istiyorsanız aşağıda yapmanız ve yapmamanız gereken birkaç işlemi derledik. Tabi ki bunlara başka başlıklar da eklenebilir.

Programınız (Kodlamanız) Düzenli Olsun :

Sıra kodlamaya geldiğinde kodlarınızı düzenli bölümlere ayırın. Farklı görevlere göre farklı kod parçaları yazın. Örneğin start_up ve shutdown bölümlerini ayırın. Bu şekilde programı izlemeniz daha kolay olur. Herhangi bir sorun olduğunda nereye bakacağınızı bilirsiniz, zaman kazanırsınız.

Programınızı Parametrik Yapın:

Tekrarlanacak özel kodlar yazın ve bunları parametrik yapın. Örneğin: motor start/stop için gerekli kontrolleri içeren bir kod yazdığınızda bunu parametrik yapın. Bu şekilde her motor için aynı kodu kullanabilirsiniz tekrar tekrar yazmanıza gerek kalmaz. Ya da bir değişiklik yapmanız gerektiğinde ana kod parçasında değişiklik yaparsınız ve bu değişiklik tümüne otomatik olarak uygulanır.

Dokümantasyonunuz Olsun ve Güncel Tutun:

Bugün yazdığınız kodun her bir satırını ezbere biliyor olabilirsiniz, 2 ay sonra hatırlamak için biraz zaman harcamanız gerekir, 1.5 yıl sonra ise çoğu şeyi unutmuş olacağınız için dokümantasyona bakma ihtiyacınız olacaktır. O nedenle dokümantasyonunuza (ve lütfen bir proje dosyanız olsun) yaptığınız tüm değişiklik ve adımları yazarak dosyanızı güncel tutun ki siz veya başka biri proje ve program ile ilgilenmek zorunda kaldığında zaman kaybetmeden proje geçmişini anlayabilsin.

Not almak derken, program parçacıkları ile ilgili notlarınızı programın içinde “comment” olarak da yazmayı ihmal etmeyin. Bu da programın anlaşılması için yardımcı olacaktır.

Değişken isimlerine Dikkat Edin:

Aynı işlemi yapan birden fazla değişken tanımlamayın. Örneğin flag isimli bir dahili değişken tanımladınız, daha sonra flag_1, flag_2 şekilde devam etmeyin. Sonrasında hangisinin hangi işlevi yerine getirdiğini unutursunuz ve sorun giderme sırasında gereksiz zaman harcarsınız.

Karmaşıklaştırmayın Basitleştirin:

Basit çalışır. Ne kadar karmaşık bir program yazarsanız onu debug etmeniz zorlaşır. Kullandığınız isimlendirmeleri anlamlı yapın. ValveOpen şeklinde bir açıklama herkese en azından bir vananın açık bilgisi olduğunu gösterir.

Yedek Almayı Unutmayın:

Programınızda değişiklik yapmaya başlamadan önce mutlaka yedek alın. Yedek dosyalarınıza isim verirken özenli olun. Son, enson, latest vs gibi isimler vermeyin, yedek aldığınız tarihi içeren bir isim vermek mantıklı olabilir ve isterseniz sonuna adınızın ve soyadınızın baş harflerini de yazabilirsiniz. Kimin yedek aldığını da kayıt altına almak istiyorsanız.

Versiyon Kontrolünü Unutmayın:

Programda değişiklik ve düzeltmeye başlamadan önce en son hangi versiyonda çalıştığınızdan emin olun. PLC’ler genellikle programlama yazılımındaki versiyon ile CPU’nun içindeki yazılım farklı versiyonda olduğunda NOT EQUAL mesajı verir. Ama siz yine de dikkatli olun.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.