Bir endüstriyel otomasyon profesyonelinin akıllı telefon veya tabletinin bulunmaması çok nadir bir durum.

Mülkiyet ve sürekli kullanım bu cihazlara aşinalık getiriyor ve iş için bu kişisel cihazların kulanılması giderek işverenler tarafından da destekleniyor. Son kullanıcı için ise, işe kendi cihazını (BYOD) getirmek, kullanım ve uzaktan erişim kolaylığı sağlıyor. İşverenler için ise, BYOD kültürünün uygulamaya başlanması her çalışan için ayrı bir mobil cihaz temin etmekten çok daha ucuz. Bazı güvenlik sorunları var, bunu yönetecek metotlar geliştirilerek BYOD uygulamalarının giderek artması bekleniyor.

Aslında BYOD’un çıkış noktası nasıl tasarruf edebiliriz sorusunun cevabı. Şöyle bir yapı düşünün; şirketin verdiği aracı kullanan bir çalışan benzin tasarrufu için gerektiği yerde inisiyatif kullanıyor mu?  Ya da şirkete daha az masraf olması ve araca zarar gelmemesi için aracı kendi aracıymış gibi dikkatli mi kullanıyor? Ya da zaten “şirket aracı” diyerek biraz daha mı gaza yükleniyor, çukurlara girerken daha az mı düşünüyor? Hepimiz biliyoruz ki  2. ihtimal çok daha kuvvetli. Bunun önemli bir nedeni ise şirket araçlarının ya da şirket değerlerinin çalışanlara bir motivasyon aracı özelliğini kapsamadan gerçek birer “araç” olarak sunulması.

BYOD, IT’nin asıl işi olan bilgiyi yönetmek ve geliştirmek hedefine yardımcı oluyor. BYOD ile artık özellikle son kullanıcı mobil cihazları (notebook, akıllı telefon, tablet) bakım-onarım gibi sorumluluklar hafifliyor ve zamanla IT’nin işi olmaktan çıkıyor. “Kendi Cihazını Getir” ile artık bir çok kurumda alışkanlıklar değişecek, özellikle mobil hayatın yükselen trend teknolojilerle uyumu için IT’de BYOD altyapısı sunulacak. BYOD ile çalışanlar, firmanın kendileri için seçtiği veya dikte ettiği cihazlar yerine kendilerinin beğenerek seçtikleri cihazları kullandıkları için motivasyon etkisi daha yüksek oluyor.

Bu konuyu daha sonra detaylı inceleyeceğiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.