SIF Tipik Çözümleri (Safety Instrumented Function)

Yapıyı nasıl belirlersiniz?

  • SIF mimarisinde ekipmanın hata tolerans değerine göre karar verilir.
  • Yedekli yapı ile SIL seviyesine ulaşılabilir mi?
  • Kullanılacak ekipman adedi komponentin FMDEA (Hata Modu, Etkileri ve Arıza Analizi) da belirlenen güvenilirliğine bağlıdır.

En çok kullanılan 3 yapı:

  • Basit (Simplex) veya 1oo1 oylama  (1 de 1)
  • İkili (Duplex) veya 1oo2 veya 2oo2 oylama
  • Üçlü (Triplex) veya 2oo3 oylama

Basit yapı veya 1oo1 oylama (1 de 1)

1oo1 oylama ilkesi, tek kanallı bir sistem içerir ve normalde düşük seviyeli güvenlik uygulamaları için tasarlanmıştır. İlk sorunda prosesi durdurur veya kapatır.

Dupleks veya 1oo2 veya 2oo2 oylama

1oo2 oylama prensibi, 1oo1 sistemine dayalı güvenlik sistemlerinin performansını geliştirmek için geliştirilmiştir. Eğer bir kanalda sorun oluşursa, diğeri hala bir güvenlik işlevi geliştirme yeteneğine sahiptir. Ne yazık ki, bu kavram hata triplerinin oranını iyileştirmez. Daha da kötüsü, doğru olmayan trip olasılığını iki katına çıkarır.

2oo2: Tekli bir güvenlik sisteminin (yedeksiz) ana dezavantajı tek hatada hemen bir trip veya duruşa yol açmasıdır. 2oo2 uygulamasında kanalların çift hale getirilmesi hata triplerinin olasılığını azaltır. Sistemin duruşa sebebi olması içini iki kanalında arızalanması gerekir. Diğer taraftan, sistemde hata oluşma olasılığını iki katına çıkmıştır.

Tripleks (üçlü) veya  2oo3 oylama

2oo3: Bu oylamada, üç kanal vardır, fonksiyonun gerçekleşmesi için iki kanalın birden ok olması gereklidir. 2003 oylama prensibi mikro işlemcilerin fiziksel olarak tamamen farklı olduğunda daha iyi uygulanır.

2oo3

 

 

Uygulama örnekleri

SIL1

SIL1

SIL2

SIL2

SIL3

SIL3

 

 

safety

 

Kaynak: Smar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.