Fark basınç (DP) akış cihazları çeşitlidir. Orifis plakası en sık kullanılan birincil elamandır; fakat bunun yanısıra pitot tubes, flow nozzles, venturi, elbow taps, wedge meters, averaging pitot da kullanılan diğer seçeneklerdir.

Diğer akış yöntemleri gibi fark basınç transmitteri ölçüm teknolojisinin de avantaj ve dezavantajları vardır.

Detay: Neredeyse tüm basınç transmitterleri Bernoulli Yasası’nın bazı versiyonlarını kullanır. Bernoulli Kanununa göre bir akışkanın enerjisi üç şekilde olur: statik kafa, basınç ve hız. Eğer bir akışkan sınırlı bölgeye geçmek zorunda ise, o zaman bu sınırlı bölgeden geçerken hızı artacaktır. Toplam enerjinin aynı kalması için hız arttıkça sıvı basıncı düşecektir. Basınç düşüşü, akışı hesaplamak için kullanılabilir fakat basınç düşüşü akışın karesi olarak artar. Yani DP metredeki akış iki katına çıkarsa basınç düşümü DÖRT kat artacaktır.

Bu akış ölçerlerin artı ve eksilerine bakalım:

AVANTAJLAR:

1) Gaz, buhar ve sıvı uygulamalarında kullanılır.

2) Akışkanın iletkenliğinden etkilenmez.

3) İyi tasarlanmış bir orifis kurulumunun önemli bir doğruluk değeri olabilir, özellikler basınç ve sıcaklık kompanzasyonu yapılıyorsa. Bu ölçüm cihazları genellikle custody transfer uygulamaları için kullanılırlar.

4) Akış memeleri, pitot ve ortalama pitot tüpü kullanılan metreler çok düşük basınç kayıpları oluşturabilir. (Bu ölçüm yöntemlerinin turndown’larının çok limitli olduğunu unutmayın.)

5) Hat 61’den büyük fark basınç ölçümleri vortekslere göre ekonomik olarak daha avantajlıdır. Pitot tüpler ve diğer daldırma tipleri nispeten düşük maliyetli bir şekilde oldukça büyük çaplı borularda kullanılabilir.

6) Orifis plakalarının Vorteksler gibi lowcutoff değeri YOKTUR. Yüksek turndown gerekiyorsa geniş aralıklı akış oranları için aynı orifis plaka kullanılarak düşük ve yüksek aralıklı transmitterler ile ölçüm yapılabilir.

7) Viskositesi yüksek, çamur gibi yapışkan akışkanları ölçmek için kılcal (capillary) tüpler ile mühürlenir ve kombine edilebilir.

8) DP akışmetreler geniş bir aralıktaki sıcaklık ve basınçta kullanılabilir.

9) İntegral akış orifisleri çok düşük akış oranlarını ölçebilir. Aynı şekilde çok yavaş akış oranlarını da ölçebilir.

DEZAVANTAJLAR:

1)  Fark basınç ve akış arasındaki karekök ilişkisi DP metrelerin turndown oranını büyük ölçüde kısıtlar. Akış arttıkça basınç düşümü de artar.

2) Çoğu orifis plakanın kalıcı basınç düşümü ölçülen fark basıncın üçte ikisidir. Enerji maliyeti ölçerin ömrü boyunca önemli olabilir.

3) DP ölçerler montaja karşı hassastır. Metrenin çalışacağı mesafe, transmitterin yeri, implus hatlarının çalışma metodu ve diğer faktörler doğruluğu (accuracy) önemli şekilde etkiler.

4) Sıvı ve buhar ölçerlerde impuls hatları genellikle koruma gerektirir. İmpuls hatları da birçok uygulama takmayı yatkındır.

5) Vorteks metreler gibi orifis plakalı ölçerler de monte edildiğini noktanın önünde ve arkasında düzgün bir akış profili ister. Bunun için genellikle monte edilen noktadan önce 25 çap, sonra ise 10 çaplık bir mesafede düz boru olması gereklidir. (Bu mesafeler kullanılan DP ölçerin özelliklerine bağlıdır.)

6) 6″ den küçük hatlarda vorteks metreler genellikle daha ekonomiktirler.

Kaynak: ISA

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Manyetik Akışmetrenin Avantaj ve Dezavantajları

Akışmetre Terminolojisi : Turndown Oranı

FlowExpert: Akışmetre Boyutlandırma

Kütlesel Akış Ölçümü

Reynolds Sayısı Nedir?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.