Sunport basit bir priz değil. Şebekeye güneşe enerjisi kullanmak istediğinizi bildiriyor.

Mali veya pratik nedenlerle, kendi çatılarının üzerine PV panel edinemeyenler yine de güneş enerjisine verdikleri desteği göstermek istiyorlarsa ve sanayinin bu yönde büyümesine yardımcı olmak istiyorlarsa, bu cihazı kullanabilecekler. Sunport fişine bağlanarak enerjilendirilmek istenen bir cihazın kullandığı elektrik miktarı, solar kredisinden (bu henüz Türkiye ‘de yok) düşülüyor ve cihaz güneş enerjisi kullanıyor hale geliyor.sunport6_original

Sunport aslında türünün ilk örneklerinden olan talep edilen bir cihaz. Kullanıcının güneş enerjisi kullanmak istediğine dair bir sinyal yaratıyor. Bu şekilde kullanıcı solar enerji için bir talep oluşturuluyor ve kullanılan enerji solar kredisinden mahsup ediliyor.

sunport3_original

Solar Kredisi veya Solar Yenilenebilir Enerji Sertifikası (Solar Renewable Energy Certificates S-REC) solar enerji pazarını canlandırmak için tasarlanmış bir para türü. Elektrik şebekesine güneş enerjisinden verilen her megawatt saat için, yeni bir kredi oluşturuluyor. Bir S-REC ortalama bir evin bütün bir aylık enerji kullanımı için yeterli. Sunport bunu biraz daha mikro düzeye çekerek Sunjoule haline getirmiş. Sunport, şebekeden 1 kilojoule enerji kullanıldığını belirleyince, sunport kullanıcısını gerçek solar enerjisi kullanıcısı olarak bir Sunjoule ile kredilendiriyor.

sunport5original

sunport4_original

Cihaz herhangi bir prize takılabiliyor, farklı renklerde olanları var. Laptop’ınızı kullanırken aynı zamanda güneş enerjisi üretimine destek olmak hoş olsa gerek.

Şimdilik evinize gelen elektrik faturasında bir değişiklik beklemeyin. (Not: Tabi bunların hiçbiri Türkiye için değil. En azından şimdilik.)

Kaynak : Kickstarter

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.