Profinet, ISO/OSI Referans Modelinin 4 Katmanını Kullanır.

Ağlar genellikle, ISO/OSI Referans Modelinin yedi katmanlı modeli  ile temsil edilmektedir. Ethernet dünyasında, yedi kat dört katmana daraltılır. PROFINET bu dört katmanın hepsini kullanır ama her zaman değil. Yedi katmanlı modelin en başından başlayalım.

İşte her birinin fonksiyonları tanımlanmış yedi katman modeli:

layer

Katmanlar (en alttan (katman 1 den) başlayarak yukarı doğru): Fiziksel (physical), Veri bağlantısı (data link),  Ağ (network), Ulaştırma (transport), Oturum ( session), Sunum (presentation), Uygulama (application). Geçmişte, Vikipedi (alttan tekrar) katmanları hatırlamak için aşağıdaki anımsatıcı yöntemi önerirdi. (not: ingilizce kelimelerin baş harfleri kullanılacağı için bunu tercüme etmiyoruz) “People Don’t Need To See Pamela Anderson.” PDNTSPA

Her bir katman ne yapıyor?

Layer 1:  Sinyal tel üzerinde neye benziyor?

Layer 2: Kablo cihaza bağlandığında ne olur? Kablo üzerinde sinyal nasıl oluşturulur?

Layer 3: Ethernet çerçevesinden daha uzun olan iletilerin çözülüp tekrar birleştirildiği yer. (giden ve gelen e-posta mesajlarınızı düşünün, muhtemelen ethernetin 1500 byte sınırından büyüktür.)

Layer 4: İki cihaz arasındaki bağlantıyı sağlar. (açık bir telefon hattı gibi düşünün)

Layers 5 and 6: Açıklanandan daha fazlasını yapar.

Layer 7: İletiyi alan ve kullanan yazılım

PROFIBUS (ve çoğu diğer fieldbus), layers 1, 2, ve 7 yi kullanır. Ethernet dünyasında kullanılan bu 4 katman:

iso

Layers 1 ve 2 IEEE802.3’de tanımlandığı şekilde birleştirilmiştir. Ethernet katmanı

Layer 3  IP (Internet Protokolü) katmanı.

Layer 4 TCP veya UDP katmanı (Aktarım Kontrol Protokolü, Kullanıcı Datagram Protokolü).

Layer 7  Uygulama katmanı

Bazı uygulamalar örneğin tarayıcı ve emailler bu dört katmanın hepsini kullanır. Bazı uygulamalar ise Ethernet katmanı ve buna ilave olarak Uygulama katmanı kullanır; Adres Çözümleme Protokolü (ARP- Address Resolution Protocol). Gelen bir ethernet çerçevesi IEE802.3 ‘te tanımlanan standart alana göre bir sonraki katmana yönlendirilir ve Ethertype olarak tanımlanır. Yüzlerce ethertype vardır; bir tanesi (0x0800) çerçeveyi IP katmanına yönlendirirken, diğeri (0x0860) ARP uygulamasına yönlendirir.

Gelen PROFINET Gerçek zamanlı Ethernet çerçevesi 0x08892 ethertype’ının kullanır ve çerçeve doğrudan PROFINET uygulamasına gönderilir. Bu hız ve determinizmi artırırken TCP/IP katmanında işlenecek değişken zamanını da engeller.

profinet

 

PROFINET, TCP/IP haberleşmesini de kullanır fakat sadece kritik olmayan konfigürasyon ve diagnostik verileri için kullanır. PROFINET de daha hızlı performans için ek teknikleri de kullanabilirsiniz, ama burada tarif edilen PROFINET Real-Time uygulaması gereksinimlerinin % 90’dan fazlasını karşılamaktadır.

Kaynak : Geautomation

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.