Solenoid vananın ne olduğunu anlamadan önce ilk olarak vananın ne olduğunu anlamak lazım.

Bir vana, akışkanı kontrol etmek veya ayarlamak için çalışan bir cihazdır. Bu akışkan gaz, sıvı veya bulamaç olabilir. Vanalar farklı markalardan farklı amaçlara hizmet etmek için geniş bir yelpazede farklı tasarımlarda üretilir. Konumuna göre Normalde Açık veya Normalde Kapalı olan, çalışma prensibine göre direkt çekmeli veya pilot kumandalı olarak ayrılan, iki veya üç yollu vanalardır.

Solenoid Vana Bileşenleri:

Bir Solenoid Vana, bir tel bobin, metal çekirdek, kovan, diyafram/conta, elektrik konnektörü, gövde, vb gibi parçalardan oluşur. Bu bileşenler vananın verimli işlemesi için gereklidir. Bir arıza parçaların herhangi birinin arızalanması durumunda, vana etkili çalışmayacaktır.

Bu nedenle, tüm parçaların en iyi şekilde çalıştığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Değilse, o zaman yedek (ler) vananın doğru çalışmasını sağlamak için gerekli olabilir.

Solenoid vanalar akışkan hattının kontrolünü, bobine elektrik verilmesiyle oluşan elektromanyetik kuvvetin, kovan içerisinde bulunan çekirdeği hareket ettirmesi ile sağlarlar.

 

valve_with_labels

1. Vana Gövdesi
4. Bobin / Solenoid
7. Piston
2. Giriş
5. Bobin Sargıları
8. Yay
3. Çıkış

6. Bağlantı Kabloları

9. Ağız

Kullanım ve Uygulama Alanları

Bu işlenmiş ürünler çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Solenoid vanaların kullanımı :

  1. Ev Kullanımı: Bir bulaşık makinesi veya çamaşır makinesi olsun bu aletlerin verimli çalışabilmesi için solenoid vana gerektirir.
  2. Kazan Brülörleri: Bu vanaların başka önemli kullanım alanı kazanlardır. Bu vanalar, kazanlarda brülöre doğru gaz akışının kontrolünü gerçekleştirir.
  3. Otomatik Yağmurlama Sulama Sistemleri: Bugün sadece ev sahiplerine yardım değil, aynı zamanda tarım ile uğraşanlara da yardımcı olur. Solenoid vana otomatik denetleyici veya regülatör ile otomatik sulama yağmurlama sistemlerinde kullanılmaktadır.
  4. Diş Hekimliği: Bu vanaların dişhekimleri için nasıl yararlı olacağını merak ediyorsanız, çok şaşıracaksınız! Hava ve su akışını düzenlemek amacıyla solenoid vana diş hekimi sandalyesinde kullanılmaktadır.
  5. Su Temizleyicileri: Solenoid vanaların son kullanımlarından biri  su temizleyicileri veya RO su sistemleridir.
  6. Soğutma Uygulamaları: Solenoid vanalar otomatik olarak sistemdeki sıvıları düzenlemek amacı ile soğutucu devresinde akışını kısıtlamak için soğutma uygulamalarında gereklidir.

vanalar

Bu yazının sponsoru SMS-TORK ‘dur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.