Endüstriyel otomasyon dünyası, ticari teknoloji tasarım dünyasından giderek daha fazla ipucu alıyor.

Analog bileşenlerin sanal sunumları ve tanıdık arayüzler ile çevrili bir dünyada yeteneklerini geliştiren mühendislerin,  UI (Kullanıcı Arabirimi) ve ekran öğelerini hergün kullandığımız cihazlardan alması daha kolaydır. Burada yeni teknolojik trendlerin bazılarının endüstriyel uygulamalarda nasıl kullanılabileceğine dair kısa notlar var.

Dokunsal Geribildirim (Haptic Feedback)

Dokunsal geribildirimin sanal ekranda yazı yazdığımızda oluşan küçük titreşimler olduğunu biliyoruz (değil mi?). Sanal klavye üzerindeki geri bildirim olmadan önce parmaklarımız camın altında görülen rakamlara pürüzsüz bir yüzey üzerinden dokunma konusunda zorluklar yaşıyordu. Dokunsal geribildirim, kullanıcıyı içeriğe dahil etmek için video oyunlarında ve filmlerde kullanıldı. Hatta sadece içeriğe dahil etmek için değil aynı zamanda hızlı butona basma fiziksel tepkisini tetiklemek için de kullanılmış olabilir.
Dokunsal geribildirim yakın zamanda endüstriyel otomasyon ekranlarında da yaygın olarak kullanılabilir. Bize alarm uyarısı verebilir, alarm kabul edilmesi konusunda onay isteyebilir, veri tehlikeli seviyeye ulaşıyorsa uyarabilir veya operatör tarafından alınan tedbirler hakkında geri bildirim sunabilir. Örneğin bir operatörün makineyi çalıştırdığını düşünelim. Çalıştırma butonuna bastığında, dokunsal geribildirim özelliği eylemin onaylanması için operatöre sorar. Görsel ve fiziksel düzeyde sunulan bu iki seviyeli onay mekanizması, kazaları azaltır ve operatör dikkatini artırır.

İkincil Görüntüler

İkincil görüntüler bir çok yayın formatında popüler olarak kullanılmaktadır. Tüketiciler ikincil görünütüleri, film veya televizyon şovu seyrederken cep telefonlarını kullanabilmek için isterler. Çoğu oyun konsolu oyuncuyu sürükleyici bir deneyimden uzaklaştırmadan durum bilgisi, haritalar gibi bilgiler içeren ikincil görüntüler sunar.
Endüstriyel otomasyondaki ikincil görünütüler ise operatörü farklı HMI ekranları arasında dolaştırmadan makine durum bilgisi, OEE verileri, trend veya alarm bilgilerini içerebilir.

Esnek ve Kavisli Ekranlar

Esnek ekranlar henüz ticari piyasada da çok yaygın olarak kullanılmıyor fakat  endüstriyel ortamda nasıl kullanılabileceğini görmek çok da zor değil. Esnek OLED ve AMOLED ekranlar belirli bir parçayı görüntülemek için kullanılabileceği gibi herhangi bir makineye HMI olarak da monte edilebilir. Makine üreticileri esneyebilen bu kavisli ekranları, düz ekran montajı zor olan makinelerine kolayca monte edebilmenin avantajını kullanabilirler.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçekliğin kullanımının olumlu sonuçlarını tıp ve mimari alanda zaten görmekteyiz. Üç boyutlu görüntüler, eksikliklerinde imkansız olacak sanal ortamlarda gezinme ve etkileşimde bulunabilme olanakları sağlamaktadır. Endüstriyel ortamlarda da sanal gerçeklik kullanım alanları sonsuzdur. Makine imalatçıları prototip ve makine üretiminde kullanabilir. Operatörler ise tehlikeli ortamlarda gezinmek ve makineler ile etkileşimde bulunmak için sanal gerçeklik kulaklıklarını kullanabilir. Mühendisler için ise sanal gerçeklik bir eğitim aracı olarak kullanılabilir.

Güçlendirilmiş Gerçeklik 

Güçlendirilmiş gerçeklik mevcut fiziksel unsurların üzerine bindirilen bilgi veya içeriktir.  Google glass gibi başlık veya akıllı telefonlar gibi ekranlar güçlendirilmiş gerçeklik için idealdir. Bu tür teknolojinin endüstriyel ortamda nasıl yararlı olabileceğini görmek ise çok kolaydır.
Bir akıllı telefonu makine üzerinde kaydırarak olası problemleri kırmızı ile vurgulanmış şekilde görebildiğiniz hayal edin.
Güçlendirilmiş gerçeklik bir hattaki potansiyel problemleri görmek ve gidermek için kullanılabilir.
Güçlendirilmiş gerçeklik barcode ve tarama teknolojisi ile birlikte fiziksel olarak parçayı görmeden, parça hakkında belirli bilgileri sunmaya yardımcı olur.
Kaynak : Wonderware

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.