AIR-TO-CLOSE (KAPATMAK İÇİN HAVA) : AKTÜATÖR’e giden hava basıncındaki artış vananın kapanmasını sağlar. Bu FAIL-OPEN (Arıza durumunda açılan) veya NORMALDE AÇIK tanımının başka bir söylenişidir.

AIR-TO-OPEN (AÇMAK İÇİN HAVA) : AKTÜATÖR’e giden hava basıncındaki artış vananın açılmasını sağlar. Bu FAIL-CLOSE (Arıza durumunda kapanan) veya NORMALDE KAPALI  tanımının başka bir söylenişidir.

AKIŞ ÖZELLİĞİ : Vana kapasitesi ve vana hareketi arasındaki ilişki, genellikle eğri şeklinde grafik olarak ifade edilir.

AKTUATOR : Akışkan destekli veya elektrikle çalışan cihaz, kuvvet ve hareket sağlayan bir VANA KAPATMA ÜYEsidir.

AKIŞ KATSAYISI : Bir sabit (Cv) vanadan geçen akış miktarını tahmin etmek için kullanılır. Bu, vananın belirli bir açıklık oranındaki geometrisi ile ilgilidir.

ANSI: American National Standards Institute (Amerika Ulusal Standartlar Enstitüsünün) kısaltılmış halidir.

DİNAMİK DENGESİZLİK : Üzerine etkiyen akışkan basıncı ile herhangi bir açık konumda vana tapası (plug)  üzerinde üretilen toplam güç.

ENSTRÜMAN BASINCI: Bir kontrol vanasını çalıştırmak için kullanılan, otomatik kontrol ünitesi çıkış basıncı. Bu vananın giriş sinyalidir.

GERİ BİLDİRİM (FEEDBACK) SİNYALİ : Doğrudan kontrol edilen değişkenin ölçümü sonucu oluşan geri dönüş sinyali.

HAVA SETİ : Aynı zamanda BESLEME BASINCI REGÜLATÖRÜ de denir.  Tesis hava basıncını vana POZISYONERine ve diğer kontrol ekipmanlarına göre ayarlayan bir cihazdır.

HYSTERESIS (Gecikme) : Bir değişken aynı veya zıt doğrultudaki başka bir değişkendeki değişiklik tarafından yer değiştirildiğinde değişkende oluşan değer veya pozisyon farklılığıdır.

KAPAMA ELEMANI : Akış hızını değiştirmek için, akış yolu içinde konumlanmış, vananın hareketli parçası.

POZİSYON ANAHTARI : Vananın pozisyonu belirten bir anahtar.

RANGEABILITY (AYARLANABİLİR) : Bir kontrol vanasının kontrol edebilir aralığı. Maksimum akış katsayısının minimuma oranıdır.

SEAT YÜKÜ : Seat ve valf plug’ı arasındaki temas kuvveti.

SEAT RING : Valf boyunca akış oranını değiştirmek için kapatma elemanı ile birlikte kullanılan akış geçiş yolunun bir bölümü.

STATİK DENGESİZLİK : Kapatma üyesi ve stem üzerine basınç tutucu sınırları içinde etkiyen akışkan basıncı tarafından, vana stem’inde üretilen net kuvvet.

TRANSDÜSER : Belirli bir miktar forumundaki bilgiyi alıp başka bir birime çeviren bir elaman veya aygıt.

YÜKSELTİCİ : Pnömatik sinyalleri, yüksek hacim veya yüksek basınç çıkışı ile yeniden üreterek pnömatik devrelerdeki zaman gecikmesini azaltmak için kullanılan bir pnömatik röle.

Kaynak : Valtorc

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Pnömatik Aktüatörlerden Elektromekaniğe Geçmek için 5 Neden

Pozisyoner Nedir ? Nasıl Çalışır?

Temel Vana Tipleri 101

Vanaların 5 Farklı Kullanımı

Hangi Şekil Hangi Vana?

Kontrol Vanası Boyutlandırma Uygulaması

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.