Analog: Miktarlar veya gösterimler, sürekli bir aralıkta değişir. Dijital değişkenler, tanımlı durumlar ile sınırlı iken analog değişken değerleri sonsuz sayıda olabilir. Analog sistemler miktar , değişken ve sinyallerin çoğaltılmasında daha doğru sonuçlar verir. Dijital sinyaller gürültüye daha dayanıklıdır ve daha yüksek verimlik ile aktarılabilir.

Dijital: Miktarın, belirli bir aralıkta sürekli değişkerek değil kesikli seviyelerde tanımlanması için kullanılan bir terimdir.Bu ayrımın küçük bir pratik önemi vardır o da çözünürlüğün, kullanılan 2’lik düzen aralığı ile limitlenmesidir.

Dijital versus Analog: Analog bir sıcaklık değerini depolama ve aktarım amacı ile dijitale çevirirken belirli bir oranda hata oluşur.  Bu hata, çeviricinin analog sinyalden örnek alma sıklığı ve alınan örneğin kaç bitlik çözünürlük ile dijitale çevrilmesi ile ilgilidir. 1-5 Vdc sinyalin 12 bitlik bir analog dijital çevirici ile dönüştürüldüğünü düşünelim.  Ulaşılabilecek en büyük rakam 4096’dır ( 2 üzeri 12 = 4096) .   Bu nedenle en küçük değerli basamaktaki bir değişiklik 4096 içinde 1’i gösterir, bu da 4V’lik aralıkta +- 0.9 mV veya %0.024 çözünürlük demektir.

 

Kaynak : Instrument Engineers’ Handbook

Bela G. LIPTAK

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Analog Sinyal Tiplerinin Birbirlerine Dönüşümü.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.