Bir tanktaki ürün miktarının ölçülmesi konu olduğunda tankın bir strapping tablosuna ihtiyacınız olur. Bu tablo hangi seviyede ne kadar hacim olduğunu söyler. Örneğin, 5 cm’de,  5 litre ürün varken  8,5 cm’de, 10 litre ürün olabilir.

Strapping tablosu için kullanılan başka bir isim de Kalibrasyon Tablosu’dur. Kalibrasyon tablosu seviye ölçümlerinin doğru olmasını sağlayan paha biçilmez bir araçtır.

Doğrusal olmayan tanklar basit denklemlerle hesaplanamaz ve bu durumda hacimleri tespit etmek için kalibrasyon tablosuna ihtiyaç vardır. Tanklar için bazen imalatçı tarafından bazen de profesyonel hizmet veren firmalar tarafından kalibrasyon tablosu hazırlanır.

Örnek Kalibrasyon Tablosu

INÇ MM BBL LITRE US GAL
6.97 177 1 159 42
9.96 253 2 318 84
12.56 319 3 477 126
15.08 383 4 636 168
17.64 448 5 795 210

Bir kalibrasyon tablosu  yükseklik, seviye gibi ölçüm bilgilerinin galon, varil, litre gibi bilgiler ile eşleştirilmesi ile oluşur. Amacı doğrusal seviye ölçümünü hacimsel değere dönüştürmek ve miktarı tam olarak görebilmektir.

Küçük bir tanktaki 5 mm’lik seviye ile büyük bir tanktaki 5 mm’lik seviye farkını oluşturan ürün miktarı çok farklıdır.

Grafikteki adımların artış çözünürlüğü değişebilir. Bazen cm yeterli olurken, bazen mm olarak detaylandırmak gerekir. Asıl artış hacme göre olur, bir yakıt tankında her varil için olması gereken seviye belirtilir.

Ölçüm birimleri genelde bir arada kullanılır. Tabloda genellikle seviye ölçümünü inç ve mm olarak, hacim bilgisini de galon ve litre olarak görürsünüz.

Kalibrasyon Tablosunun Diğer İsimleri

Aynı anlama gelen farklı terimler kullanılır. Bunlar:

  • Strapping Tablosu
  • Kalibrasyon Tablosu
  • Tank Grafiği
  • Tank Kalibrasyon Grafiği
  • Tank Seviye Grafiği
  • Seviye Tablosu
  • Daldırma Grafiği

Nasıl Kullanılır

Günümüzün modern ölçüm cihazları lineer tanklarda seviye ölçümünü başarı ile gerçekleştirmektedir. Ama lineer olmayan tanklar için hala kalibrasyon tablosuna ihtiyaç vardır. Kontrol sistemine aldığınız seviye ölçüm bilgisini tabloyu kullanarak hacim bilgisine çevirebilirsiniz.

 

Kaynak : APGSensors

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kalibrasyon nedir?

Yatay Tank Sıvı Hacmi Hesaplama

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.