Elektriksel gürültü, elektromanyetik etkileşim olarak da tanımlanır ve ölçüm enstrümanınızdan gelen temiz sinyali bozabilir. Sensörlerinizi elektriksel gürültüden korumak en önemli önceliğiniz olmalıdır.

Bunu sağlamanın çok da zor olmayan bazı yolları var. İşte bazıları: Ekranlı kablo kullanmalısınız, kablo güzergahınıza dikkat etmelisiniz, sensörlerinizi düzgün topraklamasınız ve sensör çıkışlarınızı dikkatli seçmelisiniz.

Ekranlı Kablo Kullanın

İyi bir enstrümantasyon kablosu bükülmüş ve ekranlı (twisted and shielded) olmalıdır.

Kablo Güzergahına Dikkat Edin

Signal cable should be routed away from power sources

Kablo güzergahı çok önemlidir. Sinyal kabloları; elektrik kabloları , enerji kaynakları ve elektrik motorlarından daha uzakta bulunmalıdır. Yüksek gerilim, elektriksel gürültüyü artırır. Elektrik motorları da manyetik alan oluşturdukları için sorun yaratır. Sinyal kablolarının bunlardan etkilenmemesi için belirli bir mesafeden geçirilmesi gereklidir.

Düzgün Topraklama Yapın

Sensörünüz, düzgün ve uygun bir toprağa bağlanmalıdır. Toprak, elektriksek gürültüyü sinyal kablonuzdan uzaklaştırır. Kablonuzdaki ekranı tek bir noktadan toprağa bağladığınızda elektriksel gürültü toprağa doğru akar. Toprağınız iyi değilse (normalde enerji santralleri için 1 ohm’un, diğer tesisler için 5 ohm’un altında olması beklenir.) beklenen sonucu almazsınız.

Toprak döngüsü varsa yine işe yaramaz. Akım sinyal kablosunda akmaya devam eder ve EMI’ı engelleyemezsiniz.

Kötü bir toprak sadece EMI için değil aynı zamanda sizi güç dalgalanmalarından da koruyamaz.  Bu nedenle düzgün bir topraklama yapmak en önemli önceliklerinizden biri olmalıdır.

Sensör Çıkışlarınıza Dikkat Edin

EMI sorununuz hala devam ediyorsa, bazı sensör çıkışlarının etkilenmeye daha eğilimli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Örneğin; milivolt çıkışlı sensörler çok ekonomik olmalarına karşın, düşük sinyal çıkışı nedeni ile EMI’dan daha fazla etkilenir. Bu nedenle milivolt çıkışlı sensörler yerine volt çıkışlı sensörler seçmek daha doğru olabilir.

Miliamper ise gerilim çıkıştan daha iyidir. 4-20 mA sinyal elektriksel gürültü ve dirence karşı daha duyarsız olma özelliği nedeni ile uzun kablo mesafelerinde sorunsuz olarak kullanılabilir. Gerilim çıkıştan farklı olarak miliamper sinyaller devrenin herhangi bir noktasında aynı şekilde kalır.

Bu basit kurallara dikkat etmeden bir kurulum ve montaj yapıyorsanız, daha sonradan başınızı ağrıtacak problemler ile karşılaşmaya hazır olun.

 

Kaynak: ApgSensors

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.