Bugünün hızlı uygulamaları, verimliliği artırmak ve performans gereksinimlerini karşılamak için yenilikçi ve ilerici bağlantı çözümleri gerektiriyor. Modern bir bağlantı sistemi ile kablolamayı basitleştirebiliyor ve otomatik süreçleri hızlandırabiliyorsunuz.

Endüstriyel Otomasyon uygulamalarında iki çeşit kablolama yöntemi var. Bunlardan biri Hardwired diğeri ise QuickDisconnect.

Hardwired Bağlantı geleneksel yapıda olup, kablonun veya iletkenin sahadaki ekipmana uçtan uca bağlanması şeklinde gerçekleştirilir. Bu yöntemde sahada kablolar tek tek bağlanır. İşlem gerçekleştirilirken ise vida, tornavida, keski vs. gibi mekanik cihazlar kullanılır. İşgücünün ucuz olduğu yerlerde ilk kurulum maliyeti düşük görülür. Ama operasyon sırasında bakım zorlukları vs. gibi zorluklar çıkarabilir. (örn. yağmur altında bir enstrümanı sökmeyi düşünün.)

QuickDisconnect ise konnektörlü bağlantıdır. Bağlantılar; konnektörler ve konnektörlü terminasyon kutularından oluşur. Sahada bağlantı yapmak veya sökmek için sadece konnektörü çevirmeniz yeterli. Örneğin enstrümanı sistemden ayırmak istiyorsunuz, kapağını açıp, tornavida ile kabloları sökmeniz gerekmiyor, konnektörü çıkarmanız yeterli oluyor. Geriye takarken de aynı kolaylığa ilave olarak kabloları yanlış bağlama ihtimaliniz de yok. Kurulum maliyeti nispeten daha pahalı olmasına rağmen, daha sonraki bakım kolaylığı ile avantajları ön plana çıkıyor.

Avantajların Bazıları:

  • Kurulum ve devreye alımını hızlı olması
  • Bakım tasarrufu
  • IP koruma sağlaması
  • Tak ve çalıştır özelliği

Aşağıda bu bağlantının tipik bir şeması var.

Proses kablolama sistemi, enstrümantasyon ve proses ekipmanlarınızı  tehlikeli alanlardaki kablolama kuralları ve prosedürlerine uyumlu hale getirir, bunun için sadece 5 adıma ihtiyacınız var :

  1. Özel sızdırmazlık uygulamalarına gerek kalmaksızın saha cihazlarını kolay bağlantıya çeviren priz konnektörler ( bkz.şema’da 5 ve 6 )
  2. Analog veya Discrete sinyallerin toplanması için 4 veya 8 port hazır Junction Box’lar (bkz.şema’da 2 )
  3. Saha cihazları ve box arası standart veya zırhlı hazır arabağlantı kabloları (bkz şema’da 3 ve 4 )
  4. Saha cihazları ile junction box konnektörleri arasında tehlikeli bölgede oluşacak arklanmayı önlemek ve uyarı amaçlı kilitleme aparatları (bkz şema’da 7 )
  5. Pano veya Kontrol sistemi ile Junction Box arası hazır Ana dağıtım kablosu (bkz şema’da 1 )

DOĞRU KABLOLAMA İÇİN UZMAN OLMAK GEREKMEZ, KONNEKTÖRÜ ÇEVİRMENİZ YETERLİ !!!

Turck_Proses_Wiring

 

Kaynak:  

Uğur Büyük İş Geliştirme Müdürü/Business Development Manager

TURCK Otomasyon Tic. Ltd. Şti.

www.turck.com.tr

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.