En çok sorulardan biri “Profibus Ağına Kaç Cihaz Bağlayabilirim?” sorusu herhalde. Bunun kısa cevabı şu şekildedir:  “126 adede kadar master ve slave cihaz bağlanabilir.”

PROFIBUS cihazlarının sayısını bulabilmek için biraz daha derinlemesine incelemek gerekli. PROFIBUS cihazları iki kategoriye ayrılır: Adresli cihazlar ve adresi olmayan cihazlar.

Adresleri olmadan cihazlar ya Bus ( otobüs demek istemedik)  Monitörleri  (Bus iletişimine katılmayan sadece dinleyenler) ya da Bus Altyapı Cihazlarıdır.

PROFIBUS, RS485 kurallarını takip eden bir RS485 ağıdır. RS-485 segmentasyon kavramını kullanır. Bir segment, herhangi bir güçlendiriciye gerek kalmaksızın sinyalin belirlenen baud rate’de gidebileceği maksimum uzunluk olarak tanımlanabilir. RS-485’de bir segment üzerindeki maksimum cihaz sayısı 32’dir. Yani, 2 nedenle yeni bir segmen yaratmalıyız. Bir tanesi belirlenen Baud Rate ile maksimum mesafeye ulaşmak, diğeri ise bağlanacak cihaz sayısını 32’nin üzerine çıkarmak. Bunlardan birini yapmak istediğimizde, bir tekrarlayıcıya ihtiyacımız olur.

Ve izin verilen adresler nelerdir?

PROFIBUS adresleri olan aygıtlar, Master’lar ve Slave’lerdir. Bu cihazların aynı zamanda RS-485 sürücüleri vardır. Adresli  cihazların maksimum sayısı 126’dır.  PROFIBUS cihazları için  kullanılabilir adresler  0-126 arasındadır.

PROFIBUS Adresi  Kullanımı
0 Class 2 master/mühendislik aracı için rezerve
1 Bazen programlama aracında kullanılır ama master ve slave cihazlarda da kullanılabilir.
2-125 Master veya slave adresleme için kullanılabilir
126 Adres anahtarı olmayan slave’ler için rezervedir. Slave kullanılmadan önce 126’dan küçük bir adrese set edilmelidir.
127 Broadcast adres için rezerve

4 adet RS485 tekrarlayıcı kullanarak maksimum 126 master ve slave cihaz kullanabiliriz.

Segments, Networks, and Addresses

Yani sorunun uzun cevabı şu şekilde: “PROFIBUS ağında 126 adet birbiri ile konuşan adreslenebilir Master ve Slave cihaz, toplamda ise 130 adet cihaz olabilir.”

Kaynak: Profinews

Profibus ve Profinet

Profibus Ağ Sorunlarının 5 Sebebi

Neden PROFINET kullanmalıyım?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz