PLC ve DCS arasındaki farklara soru ve cevaplar ile devam ediyoruz

Önceki sorularımız;

#1 : Üretiminiz nedir ve nasıl üretim yapıyorsunuz?
#2 : Üretilen ürünün değeri ve aksamanın maliyeti nedir?
#3 : Sisteminizin KALBİ nedir?
#4 : Tesisinizde operatörün ROLÜ nedir?
#5 : Nasıl bir sistem performansına ihtiyacınız var?

6 Hangi derecede uyarlama ( customization ) ihtiyacınız var?

Özelleştirilmiş uygulama oluşturma istekleri ve beklentileri  DCS ve PLC kullanıcıları arasında büyük ölçüde değişmektedir.

PLC esasen on parmağında on marifet bir sistem olarak tasarlandığından bir uygulamanın kendine has ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla uygulamaya özel rutin ve fonksiyonlar geliştirme zorunluluğu bilinmektedir.

Bir sistem entegratörü bugün bir PLC sistemini paletleme makinesine uyguluyorken yarın aynı sistemi lazer kesme tornasına yönlendirebilecektir. PLC sistemi, uygulamanın gereksinimlerini karşılamak üzere,  özelleştirilebilen  ve birbirine bağlanabilen temel yapı taşları ve fonksiyonlardan oluşan bir “araç takımı” sunar. Fonksiyon ve ürünlerin hatasız bir mimari içine kolayca entegre edilmesini sağlar. Ayrıca, özel kodların sıfırdan oluşturulabilmesini kolaylaştıran güçlü programlama dilleri de vardır.

Standartlar, şablonlar ve kapsamlı kütüphanelerden oluşan önceden tasarlanmış “çözümler”, DCS uygulama mühendislerinin yeni bir sistem ile çalışırken “hazır” bekledikleri hususlardır. Bir DCS sisteminin en büyük önceliği, sınırsız fonksiyonelliği tekrarlanabilirlik ve güvenilebilirlikten ödün vermeden çalıştırmaktır. DCS sistemindeki önemli bir konu sisteme uyumluluk sorunları çıkarmadan birçok değişikliği kabul etme yetersizliğidir. Bu sistemin , önceden “yerleştirilmiş” standart fonksiyonların kullanılmasını zorunlu kılan eksiksiz bir çözüm olarak çalışması beklenir

Özetle şunu diyebiliriz, PLC ve SCADA sistemlerinde 3. parti uygulamalar ve yazılımlar daha kolay uygulanabilir. Ama DCS sistemleri buna daha kapalıdır, çünkü 3. parti yazılımlardan oluşabilecek oluşabilecek sorunlar nedeni ile güvenli ve tehlikesiz çalışmayı riske atmak istemezler.

7 Mühendislik beklentileriniz nelerdir?

Fabrika otomasyon mühendisleri, yerine getirmeleri gereken bir görevi gerçekleştirebilmek amacıyla birlikte hızlı bir şekilde programlanabilir bağımsız komponentler sunan değişklikler yapılabilir kontrol platformları ister. Entegratörler ve mühendislik çoğunlukla PLC “araç takımını” açar, kollarını sıvar ve programlamaya başlarlar. Bir PLC sistemi tarafından sağlanan araçlar genellikle küçük uygulamalar için iyi çalışan bir “aşağıdan yukarıya” mühendislik yaklaşımını desteklemek üzere optimize edilmişlerdir.

Diğer taraftan DCS mühendisleri programlamaya başlamadan önce ,  “yukarıdan aşağı” mühendislik yaklaşımını en etkin şekilde kullanarak belirgin bir ön tasarım için ciddi çaba sarf ederler . Ön tasarıma olan bu odaklanma, maliyetlerin asgari düzeye çekilmesi, proje programının sıkıştırılması ve uzun vadede tesis personeli tarafından bakımı yapılabilecek bir uygulama oluşturmanın temel taşlarından biridir. DCS uygulamaları genellikle daha büyük ve kapsam olarak tesis çapında olduğundan, yeniden çalışmayı asgari düzeye indirmek ve standartların kullanılmasını teşvik etmek için kütüphane ve şablonların uygulama boyunca yayılması çok önemlidir.

Şöyle düşünün – PLC bir makineyi kontrol ederken DCS tesisi kontrol eder.

Örneğin bir kurşun kalem üreticisi bir PLC sistemi kullanarak çok yüksek hızlarda çok fazla sayıda kurşun kalem üretmektedir. Makine kodunun içine programlayarak mühendisler makineden 10 milisaniye daha yararlanabileceklerdir ve bu sayede daha da fazla kurşun kalem ve kâr sağlanabilecektir.

Bir DCS sistemi kullanarak komple tesisler kontrol eden proses mühendisleri ise zamandan tasarruf sağlamak ve tekrarlanabilirliği teşvik etmek için önceden tanımlanmış ve önceden test edilmiş fonksiyonlar kullanan daha sezgisel programlama platformları gerektirir.

İşe yönelik doğru araca sahip olmak çok önemlidir. Motor ve sürücülerin yüksek hızlı kilitlenmesi veya kontrolü gibi birçok ayrık kontrol uygulamaları için ladder lojik  ideal ve tercih edilen konfigürasyon dilidir. Diğer taraftan fonksiyon blok diyagramı, sürekli kontrol ve alarm verme düzenlerinin uygulanmasında tercih edilir.

Kaynak : Siemens DCS or PLC whitepaper

[symple_button url=”https://otomasyonadair.com/2015/01/02/ne-zaman-dcs-ne-zaman-plc-5/” color=”blue” size=”default” border_radius=”3px” target=”self” rel=”” icon_left=”” icon_right=””]Önceki[/symple_button]

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz