Sanal makine, fiziksel bir donanımı olmayan bir bilgisayardır. İşletim sistemi tarafından görülen donanım, fiziksel donanımları işletim sisteminden ayırmak için taklit eder. Bu da sanal makinenin istenildiği gibi başka cihazlarda barındırılabilmesini ve taşınılabilir olmasını sağlar.

Bu aralar sık sık “Neden sanal makine kurmalıyım?” sorusunu sorabilirsiniz. Neden olmasın? diyelim ve sanal makinenin artılarını ve eksilerini listeleyelim. Kararı sonra verin.

Sanal Makinenin Avantajları

 1. Daha az donanım. Tipik bir DCS sisteminde, iki tane Tag/İşletim sistemi sunucusu, iki tane batch (yığın) sunucu, bir veya iki tane geçmiş bilgilerini tutan sunucu, bir veya iki mühendislik istasyonu bulunur. Kısaca, 6 tane sunucunun muhafaza edilmesi gerekir. Bunların bakım masraflarından ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.
 2. Tüm konumlara tek yerden ulaşım. Bütün sanal makineleriniz tek bir ana merkezden yönetilebilir.
 3. Çevre dostu. Eğer mevcut kullandığınız sisteme bakacak olursak boşuna çalışan bir sürü şey vardır. Ama bunları sanallaştırıp bir küme üzerinde çalıştırırsak sistemimizden potansiyelinin en yüksek seviyesinde yararlanırız ve enerji maliyetini düşürmüş oluruz.
 4. Kurtarma hızlıdır. Sanal makinenizi dağıtmak, yedeğini almak veya yeniden kurmak için hiç vakit harcamazsınız.
 5. Gelişme potansiyeli. Sisteminizde yeni makine oluşturmak ve ayarlarını geliştirmek için yeni sunucu almanıza gerek yoktur.
 6. Sistem güncelleme. Bir sistem güncelleme yapmadan önce işler ters giderse diye sistemin yedeğini almak gerekir. Sanal makinede bir güncelleme yaparken herhangi bir terslik olduğunda kolayca sisteminizi eski çalışır duruma getirebilirsiniz.
 7. Yazılım lisanslama. Birçok yazılım sisteminizdeki yerel disk ID’nize bir lisans anahtarıyla bağlıdır. Sanal ortamda, yerel disk ID’niz çalışan parça ne olursa olsun hep aynı kalır.
 8. Eski işletim sistemlerini destekler. Yazılım ve donanım sistemleri geliştikçe bunlara uygun parçalar bulmak zorlaşır. Sistemi sanallaştırmak işletim sistemi uyumluluğu gereksinimini ortadan kaldırır. Artık desteklenmeyen işletim sistemini kullanmak buna bir çözüm değildir. Bu sistemleri kullanmak güvenlik riski ortaya çıkarır.!
 9. İleri sürüm destekleme. Sanal makine tarafından desteklendiği sürece sanal makineniz yeni bir donanım eklendiğinde de çalışır durumda kalmaya devam eder.
 10. İstemcilerin kullanımı. Bir istemci yöneticisini kullanarak arızalı bir terminalin değiştirilmesi kolayca birkaç tıklamayla yapılabilir. Bunun aksine, fiziksel bir makinede bunu yeniden yükleyerek veya yedeğini çekerek yapılabilir.

Buradaki avantajlı yönlerin çoğu VMware ESXi/Sphere platformuyla ilişkilidir. Geniş özellik yelpazesine sahip bu ürünleri yaparak çok iyi bir iş çıkarmışlar.

 • Eğer sanal makineniz çalışmayı durdurursa otomatik olarak çalıştırma ve yeniden başlatma özelliği (App High Availability)
 • Çalışan bir sanal makineyi kapamadan ve konuk makineyi kapamadan bir sunucudan diğer sunucuya taşıma özelliği (Vmotion)
 • SAN üzerinde çalışan sanal makineyi kapamadan ve konuk makineyi kapamadan diger SAN’a taşıma özelliği (Storage Vmotion)
 • Sunucu açılışta otomatik olarak sanal makineye güç verir.

Özellikler hakkında daha geniş bilgi almak için VMWare website sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Makinenin Dezavantajları

 1. Kullanımınıza ve nasıl bir kullanım isteğinize göre ileriye dönük maliyetiniz daha yüksek olabilir. Sisteminizi şimdi ve ilerideki gereksinimlerinize göre dizayn etmelisiniz.
 2. Karmaşıklık. Eğer donanım, kurulum ve ağ unsurlarını aşina değilseniz bu sizin için anlaşılması zor bir görev olabilir. Özellikle de güvenlik söz konusu ise yönlendirme kuralları ve VLAN, karmaşıklığı daha da arttırır.
 3. Genellikle donanım tek bir noktada birliktedir. Tek bir bölümde oluşan bir hata genellikle kayda değer bir kesinti yaşatır. Ancak bunun etrafından dolaşabileceğimiz yollar da vardır.
 4. Donanım tuşları. Evet, donanım tuşlarını kullanabilirsiniz. USB portunuzu istediğiniz herhangi bir sanal makineniz ile ilişkilendirebilirsiniz. Fakat, sanal makinenizi fiziksel olarak tuşun yerini değiştirmeden değiştiremezsiniz.
 5. Donanım eklentisi. Eskiden, daha eski bir PCI donanımını sanal makine ile eklemek ve paylaşmak mümkün değildi. Bu durum değişti ama hala %100 çalışır durumda değil. Bu özelliği kullanmadan önce test etmenizi şiddetle öneririm. Tabiiki, bu da üzerinde sanal makine çalışan makineyi kısıtlayacak çünkü bu da bir donanıma bağlı olmalıdır.

Düşünülmesi Gerekenler

 1. Sunucu, Anahtar ve SAN gücü. Biz sunucularımızı iki ayrı güç kaynağıyla besliyoruz. Bu güç kaynaklarını çalıştırmak için ayrı ayrı elektronik devreler gerekir. Biz genellikle bir UPS devresi ve bir normal besleme devresi olarak iki panelden besleriz.
 2. Güvenlik. Güvenlik için genellikle bir kapalı sistem olmasını isteriz. (internete veya başka bir ağa bağlı olmayan). Tabi bu makalede ben güvenlikten bahsedilmiyor bu tamamıyla başka ve geniş bir konu.
 3. Sanallaştırma seçenekleri. VMWare’den başka sistemler de bu sanallaştırma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Microsoft’un birçok sanal makine barındırma özelliklerine sahip bir ürünü vardır. Diğer sistemler ile VMWare arasında bir karşılaştırma henüz yapmadım bunu da başka bir gün yazarız.
 4. Sanal makineye bağlantı. Sanal makinelere bağlantı uzak masaüstü bağlantısıyla oluşturulabilir. Bir çok istemci çalışan bir sanal makineye doğrudan bağlanma özelliğine sahiptir, bu da sanal makineden çok bir fiziksel makineye sahipmişsiniz görünümünü ve hissini verir.
 5. Sanal makine bakımı. Sanal makine üzerinde de yapılacak bazı bakımlar vardır. Bunun hakkında da yazılarımız oldu.

Gerçek Dünyada Kullanım

Son zamanlarda kendimi APACS sanallaştırmaları yaparken buluyorum. Var olan sistemin resmini çekiyoruz ve RIS,  Batch ve mühendislik istasyonlarını sanallaştırıyoruz. Uygulamalara göre, kullanıcının iki monitör kullanıp kullanmamasına göre, fiziksel makineler ve istemciler yapıyoruz.

Eskiden yapılan yöntemlerde ekranlarınızı bölmek zorundaydınız ve tek bir büyük ekran gibi gözükmekteydi. Bunu duyunca eminim hepiniz Windows2K’yı hatırlamışınızdır. Windows XP SP2’nin bu süreçte iyi çalıştığını bulduk, ayrıca dışarıda hala Windows XP ile çalışan sistemler mevcut. Günümüzde pek sık kullanılmayan işletim sistemlerini kullanmak çok akıllıca bir fikir değil, ama bazen yapmanız yazılım ve donanımları değiştirmek, her şeyi en baştan yapmaya başlamak ileriye dönük harcamalarınızı çok arttıracağı için buna mecbur kalabilirsiniz.

Sonuç olarak sanallaştırma sistemi kurmak sizi sistem bakımından kurtarmaz. Siz hala donanımların durumunu izlemek zorundasınız.

Bunun yanı sıra, izleyeceğiniz fiziksel makine sayısını azaltmış olursunuz. Bazı uygulamalar sanal makineler için daha uygundur. Ben kişisel olarak APACS, Rockwell, Wonderware, Iconics, ve Ifix platformlarını sanallaştırdım. Siemens sadece geçmişi tutan sunucu hariç bütün sistemin sanallaştırılmasını desteklemeye başladı. İlk Amerikada yapılmış ve kullanılmış olduğu için şanslıyız. Bugünlerde, çoğu yeni yazılımlar sanallaştırabilir olarak tasarlanmıştır. Bir çok eski programda iyi işler çıkarmış çünkü sanal makine üzerinde çalışmayan çok az şey buldum.

 Kaynak: InnovativeControls

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.