Daha önce P&ID çizimlerindeki sembol ve kodların ne olduğuna bakmıştık. Şimdi de aşağıdaki çizime bakarak bunların nasıl okunacağına bakalım:

 

Başlangıçta biraz karmaşık görülebilir fakat aslında bu şekil basit bir P&ID şeması. Kolay anlaşılması için bazı bölümlere ayrılmış durumda:

(a) Sensör veya Hissedici Elemanlar:

TE 03, proses sıvısındaki sıcaklığı ölçen ve sıcaklık değişimini mili volt sinyaline dönüştüren sahaya monte edilmiş bir termokupl. Milivolt sinyali (elektrik) TT03 ‘e gider (sıcaklık transmitteri), ve milivolt sinyali TIC03’e aktarılmak için standard 4-20 mA sinyale dönüştürülür.

LT 01, eşanjördeki proses sıvısının seviyesini hisseden ve değişimleri ölçen bir seviye transmitteridir. Seviye ölçümü LIC01’e aktarılmak üzere 4-20 mA sinyale dönüştürülür.

PT02 tank basıncını ölçen bir basınç transmitteridir. Bu ölçüm PIC02’ye aktarılmak üzere 4-20 mA sinyale dönüştürülür.

(b) Kontrolcü ve Kontrolcü Elemanları:

Kontrolcüler, sensörlerden gelen bilgileri alan ekipmanlardır. (TT 01, PT 02 ve LT 01)

TIC 03 kontrol odasına monte edilmiş bir Sıcaklık Göstergesi ve Kontrolcüsü (Temperature Indicator and Controller). TT 03 ‘ten 4-20 mA sinyali alır ve daha önceden ayarlanmış set noktası ile karşılaştırır ve ölçülen değeri set değerine eşitlemek için TY03 üzerinden TCV 03 ‘e ilgili kontrol eyleminin sonucuna göre bir elektrik sinyali gönderir.

LIC 01 kontrol odasına monte edilmiş bir Seviye Göstergesi ve Kontrolcüsü (Level  Indicator and Controller). LT 01’den 4-20 mA sinyali alır ve daha önceden ayarlamış set noktası ile karşılaştırır. Ölçülen değeri set değerine eşitlemek için LY üzerinden son kontrol elemanı LCV ‘ye ilgili kontrol eyleminin sonucuna göre bir elektrik sinyali gönderir.

Son olarak, PIC 02 kontrol odasına monte edilmiş bir Basınç Göstergesi ve Kontrolcüsü (Pressure  Indicator and Controller). PT 02’den 4-20 mA sinyali alır ve daha önceden ayarlamış set noktası ile karşılaştırır. Ölçülen değeri set değerine eşitlemek için PY üzerinden son kontrol elemanı PCV 02 ‘ye ilgili kontrol eyleminin sonucuna göre bir elektrik sinyali gönderir.

 

(c)Son Kontrol Elemanları:

TCV 03, sahaya monte edilmiş bir Sıcaklık Kontrol Vanasıdır. Kontrol odasına monte edilmiş kontrolcü TIC03’ten aldığı sinyale göre proses sıvısındaki sıcaklığı kontrol etmek için kondensat drenajını açar ya da kapatır. TCV 03  üzerinde TY 03 görülmektedir. TY 03 bir I/P dönüştürücüdür ve TIC03’ten gelen elektriksel sinyali pnömatik sinyale dönüştürür.

Aynı şekilde, LCV 01 (bir seviye kontrol vanası) ve PCV 02 (basınç kontrol vanası) basınç ve seviyeyi kontrol etmek için açma kapama sinyallerini  LIC 01 ve PIC 02 kontrolcülerinden alırlar.

TY 03, LY 01 ve PY 02 transduser olarak adlandırılır ve elektrik sinyalini pnömatik sinyale dönüştürür.

Yukarıdaki P&ID’de anlaşılması gereken önemli noktalar:

P&ID’de 3 adet kontrol döngüsü bulunmaktadır: Sıcaklık Kontrol (TE 03-TT 03- TIC 03 –TCV 03), seviye kontrol (LT 01-LIC 01-LCV 01) ve basınç kontrol (PT 02-PIC 02-PCV 02)

Bunu da okumalısınız : P&ID sembolleri

Daha sonra biraz daha zor bir P&ID’ye bakalım, anlamaya başlayınca aslında hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

Kaynak : Instrumentationtoolbox

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

P&ID Sembolleri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.