GATE (SÜRGÜLÜ)  VANALAR

Gate ValfSürgülü Vanalar tam açık veya tam kapalı çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Gate vanada çok az basınç kaybı vardır. Tamamen kapalı konumda, sürgülü vana basınç altında pozitif bir sızdırmazlık sağlar. Ancak, çok düşük basınçta, yani 5 psi, ışık sızmasına bu tür bir vana için  anormal denemez.

Gate vanalar (Sürgülü vanalar); akışkan geçişini, iki sızdırmazlık halkası arasında, geçiş yönüne dik olarak kayan bir diskle (sürgü ile) kapatıp, açarak görevlerini yerine getirirler. Gate vanaların genellikle tam açık veya tam kapalı olarak çalışmaları tercih edilir.

Gate Vanalarda gövde içine monte edilen vidalı mil sayesinde sürgü lineer hareket ettirilerek, vananın açma ve kapama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Gate Valfler kısma ve debi ayar amaçlı kullanılamazlar. Bu amaçla kullanılmaları halinde açık konumdaki yüksek akış hızı nedeniyle vibrasyona, sürgünün gövde sızdırmazlık yüzeylerine çarpması sonucu kalıcı deformasyonlara neden olur.

 

KÜRESEL VANALAR

Küresel ValfKüresel Vanalar , parçacıklar içeren herhangi bir sıvıda dahi tam açık veya tam kapalı olarak çalışması için tasarlanmıştır. Küresel vanalar; bir milin ucuna yerleştirilmiş ortasında bir veya birden fazla delik olan, çoğunlukla elastomer (İhtiyaca göre metal de olabilir) iki conta arasında dengelenmiş bir kürenin, akışkan geçiş delik ekseni üzerinde 90º döndürülmesi ve deliğin (deliklerin) geçişe açık veya kapalı konuma getirilmesi ile akışkan geçişini kesip, açarak görevlerini yerine getirirler.Küresel vanalar, hızlı, açılır ve kapanır, basınç kaybı düşüktür ve arıza olasılığı azdır. Teflon conta gelişmesiyle birlikte, küresel vanalar popülaritesi de artmıştır. Küresel vananın hızlı açılıp kapanması sıvıda çekiç etkisine neden olabilir.Hassas akış kontrolü için uygun değillerdir.

Küresel vanalar, açma kapama mekanizması küre şeklinde olan ve küreye genellikle soket geçmeli olarak monte edilen milin çeyrek dönüşlü hareketi ile operasyon sağlayan vanalardır.

Gövde tipi tek, iki ya da üç parçalı olabilen küresel vanalar flanşlı, kaynaklı ya da dişli bağlantı olarak üretilmektedir. Küresel vanalarda küreyi yataklayan contalar genellikle PTFE Teflon malzemeden üretilmektedir. Ayrıca, zorlu prosesler için tasarlanmış ve metal metale sızdırmazlığı sağlayan küresel vanalar da mevcuttur.

Küreselvanalar proseslerde genellikle on-off şeklinde kullanılırlar ve oransal kontrol karakteristiği düşük olan vanalardır.

Küresel vanalar yaygın olarak pirinç, sfero döküm, karbon çelik ve paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir. Fakat, proses ve akışkan gereksinimlerine göre 316L, 904L, Monel, Titanyum gibi özel malzemelerden de küresel vana üretimi yapılabilmektedir.

PTFE ya da PFA Teflon kaplı küresel vanalar ise genellikle korozif etkisi yüksek olan asit türevlerinde ve korozif gazlarda kullanılmaktadır.

Küresel vanaların iç tasarımı ise tam geçişli (full bore) ve daralan (reduced bore) tipte olabilmektedir. Tam geçişli küresel vanalar basınç düşümünün en az olduğu vana tiplerinden birisidir.

Çeyrek dönüşlü operasyonu sağlayan tüm manuel kumandalar, dişli kutuları, pnömatik, elektrikli ve hidrolik aktüatörler küresel vanalar üzerine uygun ara-parçalar kullanılarak monte edilebilmektedir.

KELEBEK VANALAR

Kelebek Vana

 

Kelebek vanalar, küresel vanalar gibi, 1/4 dönüş ile çalışır. Bunlar genellikle bulamaçlar dahil olmak üzere, büyük gaz veya sıvılar  için kullanılır, ancak bir süre için kısma amacı ile kullanılmamalıdır. Flanşlı gate ve küresel vanaya göre daha kompaktır.

Kelebek vanalar; merkezinden veya eksantrik olarak yataklanmış düz bir diskin, akışkan geçiş deliği ortasında 90º döndürülmesi ile akışkan geçişini kesip, açarak görevlerini yerine getirirler. Hassas akış kontrolü için uygun değillerdir. Kontrol için kullanılmaları gerektiğinde; klapenin ancak 15º ile 75º arasında hareket sahasında kontrol mümkündür.

 

 

 

GLOB VANALAR

globe

 

Tüm valf tasarımlarında olduğu gibi glob vanaların da avantaj ve dezavantajları vardır. Gate vanalar gibi sıvıdaki çekiş etkisini engellemek için yavaş kapanır. Akış miktarını ayarlayabilirsiniz ve kapalı olduğunda düşük basınç altında sızdırma yapmaz. Akış ve basınç kontrol vanaları olarak glob vanalar kullanılır. Bu tasarımın dezavantajı “Z” yapısı nedeni ile gate, küresel ya da kelebek vanalara göre akışı daha fazla engeller.

Tüm psi derecelendirmelerinde su, yağ veya gaz için uygulanabilir. Buhar genellikle yarı oranında düşürülmelidir. (250 psi su ya da 125 psi buhar).

 

 

PLUG VANALAR

plug
Plug vanalar
zorlu proseslerde özellikle de küresel vanaların performans sağlayamadığı uygulamalarda çözüm olarak kullanılmakta olan çeyrek dönüşlü çalışma prensibine sahip vanalardır.

Plug vanalar küresel vanalar ile benzerlik göstermekle birlikte aralarındaki en önemli fark plug vanalarda açma-kapamayı yapan mekanizmanın bir küre değil, konik yapıdaki bir plug olmasıdır. Plug vanalarda sızdırmazlık gövde ile plug arasındaki PTFE Teflon ya da  PTFE-X, PTFE-GI, PTFE-CX gibi teflon türevi olan Sleeve ile sağlanmaktadır.

Plug vanaların çalışma torkunun küresel vanalara oranla daha yüksek olmasının sebebi %100 sızdırmazlığı sağlamak üzere tasarlanmış olan sıkı geçme plug yapısıdır.Bu sayede plug vanalar küresel vanaların performans sağlayamadığı, kristalize ya da polimerize olan akışkanların hatlarında, özellikle maden, kimya ve petrokimya proseslerinde uzun yıllar güvenle kullanılabilmektedir.

Tek parça döküm gövdeli olan plug vanalar flanşlı, kaynaklı ya da dişli bağlantı olarak üretilmektedir. Ayrıca, standart 2 yollu tasarımın yanı sıra 3 yollu, 4 yollu, 5 yollu plug vanalar  ya da özel tasarım çok geçişli plug vanalar da üretilebilmektedir.

Plug vanalar proseslerde genellikle on-off şeklinde kullanılırlar. Fakat, plug vanalar oransal kontrol vanası olarak da akış/debi değerine göre  üretilen dar geçişli pluglar ile de kullanılabilmektedir.

Plug vanalar yaygın olarak karbon çelik ve paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir. Fakat, proses ve akışkan gereksinimlerine göre 316L, 904L, Super Duplex, Monel, Titanyum gibi özel malzemelerden de plug vana üretimi yapılabilmektedir.

PTFE ya da PFA Teflon kaplı plug vanalar ise genellikle korozif etkisi yüksek olan asit türevlerinde ve korozif gazlarda kullanılmaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.