İlk  Fieldbus’ın nerede ise yirmi yıl önce geliştirilmesinin ardından bugün pek çok farklı fieldbus ağı  endüstriyel otomasyon ve proses kontrolüne hala hakim olmaya devam ediyor.  Farklı pazar segmentlerini hedefleyen pek çok farklı fieldbus standardı bulunuyor.

Fieldbus’larda esneklik, farklı ağlar ile çalışan saha cihazlarının farklı modelleri yoluyla elde edilmiştir. “A” fieldbus’ını  destekleyen cihaz, “B” fieldbus’ını destekleyen cihaz gibi. Satılan parçaların çok düşük miktarlarda olması nedeniyle, genel maliyetler, özellikle kablolamada olmak üzere kontrol ve saha cihazları için yüksek kalmaktadır.

Kurumsal ağlarda dünya çapında  500 milyondan fazla port kurulu bulunuyor.  Ethernet, baskın ağ teknolojisi ve defacto standart haline gelmiştir. Geniş kullanılabilirlik, açıklık, yüksek performans ve maliyet etkinliğini sunmaktadır; anlama, dağıtım, yönetim ve bakım kolaylığı nedeni ile geniş kabul görmektedir.

Geleneksel  Ethernet tabanlı olmayan endüstriyel çözümler ile karşılaştırıldığında, Ethernet teknolojisi önemli ölçüde daha yüksek performans sunar. Endüstri standartlarına dayalı olduğunda herhangi bir tedarikçinin herhangi bir Ethernet uyumlu cihazına bağlanabilir ve çalıştırabilirsiniz. Ancak, endüstriyel uygulamalar söz konusu olduğunda  standart ethernetin şu dezavantajları vardır:

 • CANopen ve DeviceNet gibi cihaz ağları ile karşılaştırıldığında fazla pratik değildir.
 • Çarpışma esaslıdır ve doğal deterministik değildir – ve süreç kontrolleri, gerçek zamanlı operasyon talep etmektedir.
 • Bant genişliğini etkin olarak kullanamaz.
 • Ethernet’in evrensel kabulu, çok fazla şeyler yapmaya çalışırken güvenlik sorunu yaratabilecektir.
 • Standard telefon-tipi konnektörler endüstriyel ekipmanın fiziksel talebini karşılayamaz.

Bunlara rağmen Endüstriyel Ethernet Fieldbus‘lara göre pek çok avantaj da sağlamaktadır:

 • Homojen ağ yapısı ve Internet/intranet entegrasyonu.
 • Yönlendiriciler ve sunucuların IP adresleme ve TCP aktarımı üzerinden iletişim zorunlu olduğu yönlendiriciler ve sunucular üzerinden haberleşme .
 • Akıllı saha cihazları ile haberleşmek için daha büyük veri paketleri ve daha büyük bant genişliği.
 • Zorlu kontrol uygulamalar için hızlı gerçek zamanlı iletişim ve senkronizasyon.
 • Uzun mesafelerde ve geniş alanlar üzerinde daha fazla cihaza bağlanma ve adresleme yeteneği. Bu büyük tesisler için çok önemlidir.
 • Zaten iş ofis ortamında kullanılan mevcut ağları ile kolay entegrasyon.
 • Canlı firmware güncelleme, uzaktan yapılandırma ve hata işleme
 • Ethernet ürünleri ve bileşenleri için olan büyük  pazar, onları ucuz, yaygın kullanılan ve iyice test edilen ürünler yapmaktadır.
 • Standard erişim noktaları, yönlendiriciler, anahtarlar, hub, kablo ve fiber optik kullanma becerisi.
 • “Sensörden Kontrol Odasına” bağlantı senaryosuna doğal uyum.

Ethernet teknolojisi, Profibus Uluslararası (PI), Open DeviceNet Vendor Association (ODVA), CANopen, Modbus.org, Fieldbus Foundation ve diğerleri dahil olmak üzere birden fazla fieldbus standart organizasyonları tarafından hızla kucaklanmaktadır ve teşvik edilmektedir. Bu sistemler Standart Ethernet bağlantısı ile de çalışabilir hale gelmektedir.

Farklılıkları Birleştirmek

Otomasyon ve Kontrol protokolleri ve standart ethernet uygulamaları önemli ölçüde farklıdır. Ama önemli kontrol sistemi üreticileri şimdi kendi ürün çözümlerini Ethernet Ağı sürümleri ve üst düzey Ethernet Protokolleri ile sunmaktadır.

Bugün, “Endüstriyel Ethernet” birkaç farklı özel tasarım ile teşvik edilmektedir. Her biri farklı gerçek zaman ve maliyet zorluklarını karşılamak için uyarlama sunan 20’den fazla farklı protokol,  bu hızla büyüyen pazarın çeşitli kesimlerinde yarışıyor.

Liderlerden Bazıları:

 • Profinet Profibus Uluslararası (PI) tarafından desteklenen açık endüstriyel Ethernet standardıdır. Bu grup 2 milyondan fazla Profinet cihazının şu anda tesislerde kurulu olduğunu söylüyor. Sertifikalı profibus mühendislerinden daha fazla profinet mühendisi bulunmakta.
 • EtherCAT aslında Beckhoff tarafından geliştirilmiştir (Kontrol Otomasyon Teknolojisi için Ethernet), gerçek zamanlı performans sağlar ve bükülü ve fiber optik medya ile çeşitli topolojileri destekler.
 • EtherNet / IP (“endüstriyel protokol” için IP) Rockwell Automation ve bağlı kuruluşlar olan ControlNet Uluslararası (CI) ve Açık DeviceNet Tedarikçiler Derneği (ODVA)  tarafından desteklenmektedir.
 • Modbus-TCP yaygın olarak kullanılan Modbus protokolünü TCP / IP standart Ethernet ağları üzerinden taşınmasını sağlar.
 • Ethernet Powerlink CANopen ile birleşir ve deterministik gerçek zamanlı operasyon sunmaktadır.

 

Not: PLC’nizin üzerinde gördüğünüz her ethernet portu onun MODBUS TCP/IP konuştuğunu göstermez. Sadece Ethernet altyapısnı kullandığını gösterir.

Kaynak : Jim Pinto

 

Şimdi Sıra Sizde !

Yorumlarınızı bizimle paylaşın,  hataları düzeltelim, iyileri daha İYİ yapalım ….

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.