Motor sektöründe en çok kullanılan kodlar IP40, IP65, IP66, IP67, IP68 ve IP69K’dır.

Buradaki zorluk, bir uygulamada hangi derecelendirmenin kullanılacağını belirlemektir.  En yüksek katı parçacık değeri olan 6’yı elde etmek nispeten kolay olduğundan, bu yazı kapsamında ilk basamağı yok sayabiliriz.  İkinci basamak ise en çok karışıklığın yaşandığı değerdir.  Burada uygulamanız için dikkate alınacak birkaç ipucu yer almaktadır:

  1. IP65 derecelendirmesi ürünün su jetine karşı korunduğunu gösterir.  Bir IP65 motoru, yıkama uygulamaları amacıyla olmayıp motor üzerinde belli zamanlarda su sıçraması olduğunda kullanılabilir.
  2. IP67 motoru daha güçlü su jetlerine karşı korunur ve yıkamanın gerekli olduğu uygulamalarda kullanılabilir.  Eğer bir IP67 motorunu yıkama uygulamasında kullanacaksanız, üzerinde epoksi boyası olan ve paslanmaz çelik bileşenler kullanan sistem kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece, korozyona karşı korunacaktır.
  3. IP69K motoru zorlu yıkama ortamlarında tercih edilen çözümdür, çünkü bu derecelendirme motorun 1450 PSI basınca kadar su jetlerine karşı korunduğunu gösterir. Bu motorlar çoğunlukla paslanmaz çelik muhafazalardan yapılmıştır.  Boya, bu koşullara dayanmakta yeterli olmaz.  K harfi su sıcaklığının 80 dereceye kadar çıkabileceğini gösterir.Yüksek Basınçta Püskürtme Testi - AKMH
  4. Uygulamanız sert yıkama işlemlerine tabi tutulacaksa, hangi kimyasal çözeltilerin kullanılacağını bilmek önemlidir.  Bu koşullarda IP kodu ürünün gerekli kullanım ömründe bir etmen değildir.  Gözlemlerime dayanarak, yıkama uygulamalarında kullanılan ürünlerin çok uzun ömürlü olmadığını söyleyebilirim. Çünkü ürünün su ve diğer kimyasallara maruz kalması nedeniyle korozyon ortaya çıkmaktadır.  IP67 derecelendirmesine sahip püskürtme boyalı bir motor suya sık sık maruz kaldığında ömrü uzun olmayacaktır. Böyle bir ürünün aşındırıcı yıkama uygulamalarında kesinlikle kullanılmaması gerekir.  Bu motorlar çoğunlukla Alüminyum ve Çelikten imal edilmiştir ve ıslak ortamlarda hızlıca korozyona uğrar.  Aynı motoru Epoksi boyayla boyayabilir ve çelik bileşenleri paslanmaz çelik haline getirebiliriz.   Böylece aşındırıcı yıkama ortamlarında sorunsuz çalışan bir motor elde ederiz.  Bu çözümün dezavantajı ise boyanın sökülmesi halinde altındaki alüminyumun korozyona uğramasıdır. Bu tür ortamlardaki en dayanıklı çözüm tümüyle paslanmaz çelikten imal edilmiş motordur.  Ayrıca O-halka, mil contaları ve kablo tesisatı gibi metal olmayan bileşenlerin bu kimyasallarla nasıl tepkimeye gireceğini dikkate almak önemlidir.

Uygulamanızdaki elektromekanik ekipmanın sadece çalışma ortamını dikkate almayın, bunun yanında makinenin maruz kaldığı temizlik ve sterilizasyon ürünleri gibi diğer çevresel faktörleri dikkate alın.  Bu tür çevresel hususlara özenle dikkat edildiğinde, makineniz hazır ve çalışır durumda olur ve uzun yıllar boyunca üretim gereksinimlerinizi karşılar.

Kaynak: Gene Matthews – Kollmorgen

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.