RTD sinyal ölçümünde 2,3  ya da 4 telli seçilmesinin temel nedeni,  proses gereklilikleri ve istenen doğruluktur. 3 telli ve 4 telli RTD’ler 2 telli’ye göre daha doğru değer verir. 4 telli RTD’ler genellikle labroratuvarlarda ve çok yüksek doğruluk gereken yerlerde kullanılır.

* 2 telli konfigurasyon diğerleri arasında en az hassas olanıdır, çünkü kablo direncini elimine edecek bir yol yoktur.

İki telli devresinde, özellikle 100Ω sensör kullanıldığında direnç hataları ile karşılaşabiliriz. 2 telli devrede , akım sensöre doğru akar. Sensörün sıcaklığı arttığında , direnç değeri de artar. Dirençteki bu artış gelirim değerindeki artış ölçülerek belirlenir(V=I*R). Gerilim artışına sebep olan gerçek direnç artışı, sensörün ve kabloların direncinin toplamıdır. Kablo dirençleri sabit kaldığında, bu bir sabit rakam olduğu için offset olarak kalır ve sıcaklık ölçümünü etkilemez. Bununla birlikte ortam şartları değiştiğinde kablo direnci de değişir, ve hataya sebep olur. Kablo çok uzunsa hata oranı da belirleyici olacaktır.

Bu nedenle 2 telli ölçüm , kısa mesafelerde veya yüksek hassiyet gerekmeyen yerlerde kullanılır.2-telli RTD’ler tipik olarak kısa kablo olduğunda kullanılmalıdır veya 1000Ω eleman ile kullanılmalıdır. 2 telli RTD 10 mt’ye kadar , 3 telli RTD ise 150 mt’ye kadar kullanılabilir.

2wire
* 3 telli yapı en yaygın endüstriyel uygulamalarda kullanılır, bu uygulamada 3. tel kablo direncinin ölçüm değerinden çıkarılmasını sağlar. Sensör ve kontrol cihazının uzak olduğu uygulamalarda 4 telli yerine 3 telli uygulaması önemli bir tasarruf da sağlar.

3wire
(R 1+2+R b ) – (R 2+3) = (R b )
3 telli devrede  #1 & #2 (R 1+2) arasındaki direncin ölçülerek bu değerden  #2 & #3 (R 2+3) ( bu değer kablo direncidir)  arasındaki direncin çıkartılması ile gerçek sıcaklık direnci ölçülür. Bu metodda 1,2 ve 3 numaralı tellerin hepsinin aynı dirence sahip olduğu öngörülür.

*4-telli yapı yüksek hassasiyet istenen yerlerde özellikle laboratuarlarda kullanılır. 4 telli RTD’de kablo direncini gösteren teller sensör ölçümünden ayrılabilir.  4 telli devre , gerçek bir 4 telli köprü devresidir. 1&4 devreyi enerjilendirirken, 2 ve 3’ten değer okunur. Bu köprü bağlantısı tüm kablo direnci nenei ile oluşabilecek farklılıkları kompanze eder.

4wire

 

RTD’nin ortam sıcaklığını doğru algılaması için dış kılıf çapının minimum 6 ila 15 katı ortama daldırılması gereklidir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.