Fieldbus  kelimesi için , tam Türkçe çeviri ile Saha Otobüsü ya da Saha Veri Yolu denebilir ama biz kolaylık olması için Fieldbus demeye devam edeceğiz.

Tanımını yapacak olursak ” akıllı ölçüm ve kontrol cihazları arasındaki dijital, iki yollu, çoklu noktalı (multi-drop) iletişim bağlantısıdır” diyebiliriz. Endüstriyel otomasyon için ayrılmış birkaç yerel alan ağlarından (LAN)  biridir.

Modern endüstriler, 21. yüzyılda bilgi teknolojileri ve ağlar olmadan hayatta kalamazdı. Günümüzde dijital iletişim,  en son ve güçlü teknolojiler ile kurumsal düzeyden üretim hattına tüm ekonomik ve sosyal faaliyetleri desteklemektedir. Fieldbus bunun bir parçasıdır ve diğerlerinden ayrılamaz. Yüksek seviyeli veritabanları ile bilgi alışverişini hiyerarşiyi en aza indirerek gerçekleştirir.

Kontrol odası ve tesis arasındaki ölçüm ve kontrol verilerini aktarmak için de  “standartlar” bulunmaktadır.

Bunlar, pnömatik ve 4-20mA elektrik sinyallerdir. Endüstriyel otomasyonda bu yöntemin çalışmasından ve kolay bakımından yıllar boyunca son derece memnun kaldık. Akıllı iletişim ise 80’li yılların ortasında tanıtıldı ve dijital iletişimde yeni bir çağ açtı. Fakat bu tarihlerde kapalı protokollerin, yavaş aktarım hızı ve farklı veri formatlarına sahip olması gibi birçok sınırlaması vardı.

Fieldbus fikri bu tür sorunları çözmek için önerilmiştir. Endüstriyel otomasyon için “standart” bir dijital iletişimin, üretim sisteminde pek çok şeyi hızla değiştireceği düşünülmüştür ve öyle de olmuştur .

Konvansiyonel 4-20 mA ile Fieldbus çözümü arasındaki temel farklara aşağıda tablodan hızla bakabiliriz.

fdbtablo

Fieldbus’ın Yararları

Fieldbus’ın,  üretim hattının işletme ve toplam mülkiyet (TCO) maliyetini azaltması beklenir. Buna ilave olarak bir otomasyon projesinin farklı aşamalarında farklı faydaları bulunmaktadır.

fieldbus3

Planlama Aşaması

Fieldbus, tesisin otomasyon sistemindeki varlıklarının dijital haberleşme ağına bağlı olmasını sağlar. Özel  bir yazılım ihtiyacı olmadan farklı tedarikçilerin ürünlerini aynı ağa bağlayabilirsiniz. Ağ yapısında kurulan sistemler sayesinde daha küçük kontrol odaları , daha küçük panolar yeterli olurken , bilgi verimliliği artacaktır.

Kurulum Aşaması

Fieldbus, geleneksel bire bir bağlatı yerine  ağ yapısını ve multi-drop bağlantıyı desteklediği için kurulum ve malzeme maliyetini azaltır.  Yeni her ekipman için tek tek kablo çekmenize gerek kalmadan , her ekipman tüm tesisi dolaşan tek ( yedekli istiyorsanız  iki ) ağ kablosuna bulunduğu lokasyondan kolayca bağlanabilir. Ayrıca  akılllı transmitter’ler devreye alım ve start_up’ın daha hızlı ve daha ucuza yapılmasını sağlar.

İşletme Aşaması

Fieldbus, farklı kontrol fonksiyonu kurulumlarının tek bir sistemde toplayabildiği için tesisinizin etkili kontrolünü sağlar. Buna ek olarak, operasyonlarınız için birleşik bir insan makine arabirimi (HMI) sağlanır.

Bakım Aşaması

Fieldbus, saha ensrümanlarının selfdiagnostics, kalibrasyon ve çevre koşullarının raporlamasını tesis kontrolünü bozmadan gerçekleştirir. Akıllı enstrümanlar kullanıldığı için, yedek veya yedek parça stoklarınız önemli ölçüde azaltılabilir. Varlık yönetimi yazılım paketleri sayesinde bakım maliyetlerini en aza indirir.

 

Yenileme Aşaması

Saha enstrümanlarının geliştirilmiş işlevselllikleri sonsuzdur. Fieldbus cihazlar, temin etmesi kolay cihazlardır bu şekilde tesisinin toplam ömrünü uzatır. Yeni bir cihazı basitçe bağladıktan sonra , fonksiyonları hemen aktif hale gelir ve kullanılabilir.  Yükseltme ( upgrade) maliyetleri , bu işlemlerin ağ üzerinden online yapılabilmesi nedeni ile oldukça düşüktür.

Fieldbus Teknolojilerini bazılarını sayacak olursak :  Fieldbus Foundation, Hart, Profibus diyebiliriz.

 

Kaynak : Yokogawa

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.