FeedForward (İleri Beslemeli (FF)) kontrol,  başka bir değere bakarak PV ‘de(proses değeri) belirlenen upset’e kontrol döngüsünün tepki vermesini sağlar. Bu yöntem zor loop’lar için önemli bir araç olabilir.

ff1

Feedforward (İleri beslemeli) Kontrolü anlamadan önce Feedback( Geri beslemeli) Kontrol’e bakalım.

Geri Beslemeli Kontrol (Feedback Control)

Geri beslemeli kontrol tipik olarak bir PID kontrolcüsü ( oransal + integral + derivativ) ile yapılır. Proses değeri ölçülür ve proses değeri ve set değerine göre çıkış değeri hesaplanır. Proses değeri dış etkenlerden etkilenmesine rağmen bu etkenler dikkate alınmaz ve düzeltmeler proses değerine göre yaplır.

Örnek olarak , bir ısıtıcının çıkış sıcaklığı ölçülebilir ve feedback kontrolcü ile kontrol edilebilir. Feedback kontrolcü ısıtıcıya gelen buhar miktarını kontrol edecek ve sıcaklığı mümkün olduğu kadar set değerinde tutmaya çalışacaktır.

ff2

Feedback  ( geri beslemeli )Kontrol

Geri Beslemeli Kontrol ve Dış Etkiler (Feedback Control and Disturbances)

Çoğu kontrol döngüsü dış etkenlerden olumsuz etkilenir. Feedback Kontrol bu etkilerinin sonucunda tepki gösterebilir yani dış etkenlerden proses değişkeni etkilenene kadar herhangi bir düzeltme işlemi gerçekleştiremez.

Yukarıdaki ısıtıcı örneğinde , proses akış değerindeki değişim , çıkış sıcaklığını etkileyecek major bir dış etkendir. Isıtıcıya giren akış miktarı artarsa, o anki buhar akışı proses akış oranını istenen sıcaklığa ulaştırmak için yeterli olmayacaktır ve çıkış sıcaklığı düşecektir.Feedback kontrol, ancak çıkış sıcaklığındaki düşüşü hissettikten sonra müdahale edebilecek ve buhar akışını ondan sonra artıracaktır.

İleri Beslemeli Kontrol (Feedforward Control)

Feedback kontrolden farklı olarak feedforward kontrol dış etki oluştuğunda sorunu hisseder ve proses değişkeninde henüz bir değişiklik olmadan düzeltme işleminin yapılmasına olanak sağlar. Bu da feedforward kontrolü hızlı ve etkin bir kontrol olmasını sağlar. Bunu yapmak için  feedforward kontrol dış etkinin ölçümü kadar bir değerine kontrol etkisini hesaplar.

Feedforward kontrol genellikle feedback kontrole katkı olarak kullanılır. Feedforward kontrolcü dış etkenin etkilerini azaltmak üzere çalışırken feedback kontrolcü proses değişkenin set değerinde tutulmasını sağlyacak kontrolü gerçekleştirir.

ff3

Feedforward + Feedback Control

Bu örneğimizde ısıtıcının girişindeki akış miktarının değişimi, buhar kontrol vanasının sıcaklık kontrolünün çıkışına  doğrudan toplam olarak gönderilir ve  proses çıkış sıcaklığı dış etkiden etkilenmeden hızla düzeltme işlemi gerçekleştirilir. Feedforward kontrolün bu kullanımına ilaveli feedforward kontrol denir.

Diğer bir örnek : Bir tesisten çıkan asit barındıran atık su , kostik enjekte edilerek nötralize edilmektedir. Atık su akışı ölçülebilir ve pH kontrol döngüsüne ileri besleme (FF) etkisi vermesi için kullanılabilir. Bu durumda çarpımsal  (ilaveli yerine) FF gereklidir. FF akışın mutlak değerine göre değil , yüzdesel değerine göre düzeltme yapmalıdır. Atık su akışı iki katına çıkarsa , kostik dozaj pompasının çıkışı da (OP) iki katına çıkmalıdır.Bu yönteme ise çarpımsal ileri beslemeli kontrol denir.

 

Kaynak : Innovativecontrols , Opticontrols

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.