PROFIBUS

PROFIBUS, uluslar arasi standart olan EN50170 tarafindan destekenen, üretim ve proses otomasyonunda kullanilan saha veri yolu standardıdır . PROFIBUS, yüksek hızlı, kritik uygulamalarda ve kompleks haberleşme işlerinde kullanılabilir. PROFIBUS, kullanim alanına ve tipine göre , haberleşme protokolleri (DP-PA-FMS) sunar .

p2

 

PROFIBUS Protocol (OSI reference model)

OSI-Layer PROFIBUS

7 Application DPV0 DPV1 DPV2 Management
6 Presentation —
5 Session
4 Transport
3 Network
2 Data Link FDL
1 Physical EIA-485 Optical MBP

 

-Baud Rate  vs  Kablo Uzunlukları

p1

-Profibus DP (DP- Decentralized Periphery)

En çok kullanılan haberleşme tipidir. Hız, etkinlik ve düşük bağlantı maliyeti özellikleri sebebiyle tercih edilir. Merkezi dağıtılmış cihazlarla haberlesme saglandigi gibi (Siemens ET200) akilli saha cihazlari ile de haberlesme saglanabilir(Motor suruculeri, debimetreler vs…)
Profibus-DP haberleşme fiziksel yapi olarak RS485 ve/veya fiber optik alt yapisini kullanir.

Profibus teknik özellikleri
– Her bir bus bölümüne 32, toplam 126 katılımcı bağlanabilir.
– Çevre birimleri (slave’ler ve saha elemanları (sensör, motor) çalışma esnasında takılıp çıkarılabilir.
– Bu dağılımı “token-passing” sisteminin “master-slave” sisteminin yönetimine göre yapılır.
– Veri transferi iki damarlı blendajlı kablo veya optik iletkenler ile yapılır.
– Veri iletim mesafesi elektrik kabloları ile 12 km , optik kablolar ile 23.8 km kadar olabilir.
Modüler değiştirme ve cihazların değiştirilebilmesi mümkündür

498074-WebBanner500-static

-FMS (F.MS- Fieldbus Message Specification)

Genel bir haberleşme tipidir. Akıllı kontrol aygıtlar arasındaki haberleşme için gelişmiş uygulama fonksiyonlarını sunar. TCP/IP’ nin gelisiminin ve kullanımının  hizla artmasi sonucu olarak, FMS gelecekte daha az rol alacaktır .
FMS’ de DP gibi fiziksel haberleşme yapısı olarak RS485 ve/veya fiber optik alt yapisini kullanir.

-Profibus-PA (PA- Process Automation)

daha cok proses otomasyonunda kullanilan ve mevcutta kullanilan haberlesme kablosu ile ekipmanin enerji beslemesi de sağlanan haberleşme tipidir. Profibus DP ile ayni master üzerinde çalışabilir.
Profibus PA fiziksel haberleşme yapısı olarak IEC1158-2 alt yapisini kullanır.

p3

Profibus, uluslararası standart ISO ile uyumlu olarak, OSI referans modeline yönelik bir protokol mimarisidir. Etkili bir haberleşme protokolü olan DP ,kullanıcı arabirimi olarak 1. ve 2. katmanları kullanır 3 .ve 7 .Katmankullanılmaz. Bu mimari, etkili ve hızlı iletim sağlar. Genel haberleşme protokolü olan FMS’ te 1. 2. ve 7. katmanlara farklı önemler atanmıştır.Uygulama katmanı olan 7 .katmanda, Saha Veriyolu Mesaj Tanımlaması (FieldbusMessage Specification-FMS) ve Düşük Katman Arayüzü (Lower Layer Interface-LLI)vardır. FMS, ana birim-ana birim ve ana birim-uydu haberleşmesi için gerekenetkili haberleşme hizmetlerini tanımlar. LLI 2. Katmanın veri iletimprotokolünde FMS hizmetlerini tanımlar .

Avantajları ve Sonuç

RS-485 iletim teknolojisi kolaydır. Veriyolu yapısı sayesinde, diğer istasyonlar etkilenmeden, sistem adım adım hizmete sokulabilir, istasyonlar eklenebilir veya çıkarılabilir .Sonradan yapılan genişlemelerin, çalışmakta olan istasyonlar üzerinde bir etkisi yoktur. 9.6 kbit/s ve 12 Mbit/s arasındaki iletim hızları mevcuttur. Sistem devreye alınırken, veriyolundaki bütün aygıtlar için tek bir iletim hızı seçilir . Maksimum kablo uzunlukları iletim hızına bağlıdır.

ISO/OSI modelinde, katmanlardan 1. ve 2. Katman, DP ve FMS versiyonları için aynıdır. Diğer bir deyişle, hem fiziksel iletim ekipmanı (Örneğin RS-485 tanımlamalarına uygun hatlar, fiber optik iletkenler, fiş bağlantıları, ve parça bağlantıları için tekrarlayıcılar), hem de paket (telegram) veri iletim formatı benzerdir Katman 3 ve 6 Profibus ‘ ta kullanılmaz. FMS versiyonu, uygulama katmanında tanımlıdır. Uygulamanın verimliliği açısından, Profibus-DP versiyonunun 7. katmanı boş bırakılmıştır. Bu nedenle, DP versiyonu, katman 2’ye ait standart bir uygulama olarak kabul edilebilir.

PROFINET

PROFINET saha seviyesi otomasyon uygulamalarında kullanılan Endüstiyel Ethernet tabanlı bir Profibus kullanıcı organizasyonu (PNO: Profibus User Organization) standardıdır . PROFINET Profibus gibi saha yolu iletişim sisteminin (field bus) üstünlüğünü Ethernet TCP/IP protokolü ve onunla ilişkili açık bilgi teknolojileri (IT) (OPC, DHCP, HTTP..) ile birleştirir. PROFINET sahada
dağıtılmış elemanları ve verinin zamanında iletilmesi gereken zaman kritik (tam zamanında iletim) uygulamaları Ethernet arabirimi üzerinden birbirine bağlar. Böylece, mevcut yatırımları bozmadan arabirimleri azaltmak, tek bir çeşit iletişim şekline geçmek, mühendislik hizmetlerini daha basit hale getirmek, yeni uygulamaları daha çok bağlantı noktası ve daha yüksek başarım ile gerçekleştirmek olanağı doğar.
Saha elemanlarının uygun bir şekilde seçilmiş olması kaydıyla Profinet gerçek eş zamanlı (IRT) haberleşmeyi de destekler. Böylece iletim süreleri 1ms mertebesine kadar düşürülmüş olur. IRT’nin en yaygın kullanım alanı hareket kontrolü sistemleridir.

profinet

 

Kaynak : Profibus.com

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Profibus Ağ Sorunlarının 5 Sebebi

Profibus Ağına Kaç Cihaz Bağlanabilir?

Neden PROFINET kullanmalıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.