HART Protokolüne Genel Bakış ?

Bugün dünya çapında kurulu akıllı saha cihazlarının çoğunluğu HART-desteklidir. Ama otomasyon alanındaki  bazı yenilikler ile  bu güçlü teknolojiyi tazelemek gerekebilir.

Basitçe söylemek gerekirse, HART (Veriyolu Adreslenebilir Uzaktan Dönüştürücü- Highway addressable Remote Transducer) Protokolü, akıllı cihazlar ile kontrol veya izleme sistemi arasındaki analog kablolar ile dijital bilgileri gönderme ve almaya yarayan küresel bir standarttır.

Daha spesifik olarak, HART, akıllı saha cihazları ve  ana sistemler arasında veri erişimi sağlayan iki yönlü bir iletişim protokolüdür. Ana sistem; bir tesisin proses kontrol, varlık yönetimi, güvenlik veya herhangi bir kontrol platformuna ait bir bilgisayardaki veya teknisyenin el cihazındaki herhangibir yazılım uygulaması olabilir.

HART Nasıl Çalışır?

“HART” Veriyolu Adreslenebilir Uzaktan Dönüştürücü- Highway addressable Remote Transducer  için kullanılan bir kısaltmadır. HART Protokolü, 4-20mA üstüne düşük seviyede dijital iletişim sinyallerini eklemek için Bell 202 Frekans Kaydırmalı Anahtarlama (FSK) standardını kullanır.

 

 

Sekil 1. Frekans Kaydırmalı Anahtarlama -Frequency Shift Keying (FSK)

Protokol, saha ekipmanı ile iki yönlü iletişim ile akıllı saha enstrümandan/enstrümana normal proses değeri dışında  bilgi alınıp/gönderilmesini sağlar. HART Protokolü 4-20mA sinyalini kesmeden 1200 bps’te  iletişim sağlar ve akıllı saha cihazından saniyede iki veya daha fazla dijital güncelleştirilmiş değerin alınmasını sağlar. Dijital FSK sinyali sürekli olduğu için , 4-20mA sinyal ile hiçbir etkileşim yoktur.

HART teknolojisi, yöneticisi ( master)  tarafından konuşulduğu zaman akıllı saha cihazının (köle- slave) konuştuğu ( cevap verdiği) bir master/slave protokoldür. HART Protokolü akıllı saha cihazlarından bilgiyi noktadan-noktaya ( point to point ) veya multidrop ( çoklu nokta) şeklinde farklı yapılar üzerinden alabilir. Pratik uygulaması point to point konfigurasyondur.

HART İletişimi, HART-özellikli cihazlar arasında gerçekleştirilir. Bunlar tipik bir akıllı saha cihazı ve bir kontrol veya izleme sistemidir. İletişim, standart enstrümantasyon sınıfı kablo kullanılarak ve standart kablolama, sonlandırma uygulamaları kullanarak oluşur.

HART Protokolü eşzamanlı iki iletişim kanalı sağlar: 4-20mA analog sinyal ve dijital sinyal. Birincil ölçüm değeri, en hızlı ve en güvenilir endüstri standardı olan – 4-20mA sinyali  4-20mA akım döngüsü  kullanılarak iletilir. Ek cihaz bilgileri analog sinyal üzerine bindirilmiş bir dijital sinyal kullanılarak iletilir.
Dijital sinyal, cihazın durumu, arıza bilgileri, ek ölçülen veya hesaplanan değerler  de dahil olmak üzere cihazdaki diğer bilgileri içerir. İki iletişim kanalı birlikte  kullanılması ve yapılandırması kolay, düşük maliyetli ve çok sağlam tüm tesis için kullanılabilecek bir iletişim çözümü sağlar.

 

 

Sekil 2. İki Haberleşme Kanalı

HART Protokolü , iki master (birincil ve ikincil) destekler. Bu şekilde el terminali gibi ikincil master cihazın  birincil ana, yani kontrol / izleme sistem ile iletişimi bozmadan kullanılmasını sağlar.

 

Sekil 3. Birincil ve İkincil Master

HART Protokolü ya noktadan noktaya veya multidrop ağ yapılandırmaları alan cihazlar ile tüm dijital iletişimi izin verir:

Genel Kullanım point to point konfigurasyondur.

 

Sekil 4. Noktadan Noktaya Konfigurasyon

Kaynak : Hart Communication Foundation

Bir sonraki yazımız Kablosuz HART protokolü Hakkında olacak

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Pozisyoner Nedir ? Nasıl Seçilir?

Kalibrasyon nedir?

IP68 Koruma Sınıfı Nedir? IP nedir ?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.