Bu sektörün geleceğini hangi trendler belirleyecek?

Endüstriyel Otomasyon sektöründe  dünya sürekli bir evrim geçiyor. Otomasyon sektörü şu an nerededir  ve ileride neler olacak bunu inceleyelim.

industrial-controls

Otomasyon sektörü şu an nedir ve nereye gidiyor?

Her şeyden önce, Otomasyon nedir?  Yönetim ve üretim süreçlerini kontrol etmek için gerekli olan teknolojilerin yaratılması olarak tanımlanabilir.  Başka bir deyişle , Endüstriyel Otomasyon – veya hizmetleri – olmadan dünyada üretim olmazdı.

Giderek hızlanan ve yenilenerek  teknolojiyi herkesin kendi cebine sığacak kadar indiren bir çağda , Endüstriyel Otomasyon alanında sürekli bir değişim de kaçınılmazdır.  Özellikle şu anda herhangi bir seviyede pazarı etkileyen bu eğilimleri ile bir uyumdan bahsetmek mümkündür.

Düşük enerji tüketimi

Bu konuda en büyük değişiklik, kitlesel hacmi nedeni ile fabrikalardaki enerji tüketimi üzerindedir.   Bu durumda otomasyonun tüketim yüzdesi nedir?  Mark Watson tarafından yapılan son araştırmaya göre, dünya enerji tüketiminin% 42’si sanayi tesislerinde gerçekleşmektedir. Bu % 42’nin büyük kısmı ise makine kullanımı ile ilgili olduğu sonucuna varmak çok da zor olmaz.

Böyle bir şok gerçekle başa çıkabilmek için, Endüstriyel Otomasyon alanında faaliyet gösteren  şirketlerin enerji tasarrufu hakkında önemli ilerlemeler kaydetmiştir.  Bu nedenle birçok otomasyon üreticisi de bu konuda tasarımdan teknolojiye geniş çaplı çalışmalar yapmaktadır.

Sonuç olarak beklentimiz nedir? Yukarıda belirtilen  çalışmaya göre, makine verimliliği uygulanmasına yönelik küresel bir bağlılık, iki tam yıl süreyle Los Angeles kenti için yeterli elektrik tasarrufu için yeterli olacaktır.

 

NORGREN_WEB_INDUSTRYandSOLUTIONS_ClickThrough_INDUSTRIAL_AUTOMATION_119514

Güvenliğiniz için yer açın

Güvenlik Otomasyonu başka bir önemli konudur. Üretim tesislerinde çalışan insanların sağlığının  korunması sözkonusu olunca Avrupa standartları oldukça yüksek gereksinimleri mecbur kılar.  Şirketler, teknolojilerinin değerleme ve geliştirme parametrelerinin en önemli yönünün güvenlik olduğunu kabul etmeye başlamış ve bu konuda anyı zamanda güçlü ve hıza önem vermekten başka güvenliğe de büyük önem vermişlerdir.

Bununla birlikte, güvenlik sadece makineleri kullananı korumak anlamına gelmez; aynı zamanda son kullanıcıların da makineye nasıl davrandıkları ile de alakalıdır.  Yani yüksek kaliteli malzemelerin kullanımının artması ile (örneğin paslanmaz çelik kullanılan Endüstriyel Otomasyonda) temizliğe dikkat edilerek kimyasal maddelere karşı daha yüksek düzey güvenlik garanti edebiliyoruz.

 

tesla_factory

Endüstriyel Otomasyondan Tüketici Otomasyonuna

Otomasyon nedir diye sorarken, kullanıcılar hakkında bazı spelükasyonlar yaratmaktayız.  Kullanıcılar, teknisyenler/operatörler kimdir?  Teknoloji ve tüketici teknolojisi arasındaki artan yakınlık: Bu soru ile , bu alanda Endüstriyel otomasyon ve tüketici otomasyonu arasında  daha belirgin eğilimim altını çizmektedir.

Makine kullanan kişiler de tüketicidir. Yani bir akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ya da tablet sahibi olması anlamına gelir.  Peki bunun Endüstriyel Otomasyon ile ilgisi var mı? Kolay: Operatörler daha pratik tarafta, bir dizi teknoloji içeren özellikteki bu tür  cihazları da kullanmaya başlamıştır. Onların böyle bir avantajdan uzak kalmaları, onların verimliliklerini arttırma imkanını kullandırmayacaktır. Aksine, bu teknolojik eğilimleri ile üretim sürecini entegre ederek, onların işi daha kolay ve daha verimli olacaktır.

Bu makalede okuduğumuz üzere, bugün otomasyon konusunda ortada olan değişimler, gelecekteki trendler konusunda fikir vermektedir. Bugünün eğilimleri yarın daha güçlü olacak v eve yenileri de doğacaktır. Her zaman bu alanda evrimden haberdar olmak için bizim bizi takip etmeye devam edin.

Yazan :Tamer Yiğit / ESA Automation Türkiye Ülke Satış Müdürü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.