Dağıtılmış Kontrol Sistemleri (DCS) genellikle tüm tesisin kontrol ve izleme görevini yerine getirir. Bu nedenle DCS sistemlerinin kendi kontrol ettikleri bölümler haricinde  yardımcı üniteler diye tanımlayabileceğimiz 3. Parti sistemler ile haberleşmesi ve bu tesisleri de izlemesi veya kontrol etmesi istenir.

Yardımcı üniteler , ekipmanlar  genellikle PLC ile kontrol edilir, bazen bir operator panel veya SCADA yazılımı ile lokal olarak izleme ve kontrol işlemi gerçekleştirilir.

 

3. parti sistemlerin DCS ile entegrasyonu için farklı yöntemler seçilebilir.

 

* Sistemin SCADA yazılımı var ise DCS sistemine workstation ( iş istasyonu) seviyesinden bağlanabilir.

 

Picture1

* SCADA Yazılımı yok ise PLC’ye DCS workstation’ları üzerinden bağlanabilirsiniz.

 

picture2

 

Bu iki yöntem her ne kadar bilgisayarlar workstation düzeyinde güçlü bilgisayarlar olsa bile. herhangi bir sebeple sık sık açılıp kapatılabilir. Ve bilgisayarın her kapatılışında veri kaybı yaşarsınız. Yine de çok kritik olmayan bir ünite ise ve sadece izleme amaçlı bağlantı yaptı iseniz bu yöntemi kullabilirsiniz.

* DCS Kontrolcü Seviyesinde Bağlantı

Bu yöntemde de yine yukarıda olduğu gibi DCS kontrolcüsüne SCADA ile veya doğrudan PLC ile bağlanabilirsiniz.

SCADA bilgisayarı ile bağlantı, bilgisayarda oluşabilecek sorunlar nedeni ile veri sorunu yaşama ihtimalinizi yükseltecektir.

En güvenilir  çözüm ise DCS kontrolcüsü ile PLC’nin doğrudan bağlanmasıdır.

Bu bağlantı tabi sadece donanımsal olarak yapılmaz. Konfigurasyonu yaparken modbus, profibus vb uluslararası haberleşme protokollerine uygunluğunda kontrol edilmesi gerekir.

Picture3

 

Picture4

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.