Adından da anlaşılacağı üzere RADYO MODEM radyo sinyalleri ile dış dünyası ile veri alış verişi olan ve üzerinde modülasyon ve demodülasyonu gerçekleştiren rf alıcı ve verici elektronik devresi olan cihazdır.

 

Radyo Modemler kullandıkları RF radyo frekansına bağlı olarak türlere ayrılırlar.
Lisans gerektiren spektrum içerisindeki bir frekansı kullanan radyo data modemler LİSANSLİ BANT RADYO MODEM olarak adlandırılır.
Bir de 868-870 MHz frekans spektrumunda azami 100 mW TX çıkış gücünde lisans gerektirmeyen frekans bandı vardır. Bu frekans aralığına SERBEST FREKANS denilir. Bu frekansı kullanan radyo modemler ise SERBEST FREKANS RADYO MODEM olarak isimlendirilmektedir.

BAĞLANTI PORTLARINA GÖRE RADYO MODEMLER

SERİ RS232 – RS485/422 RADYO MODEMLER

Seri radyo modemler havadan aldıkları datayı RS 232 portundan bu porta bağlı cihazlara iletirler. Seri porta bağlı olan cihaz bir veri gönderince de bu veriyi seri porttan alıp modüle edip anten vasıtası ile güçlendirip havada yayın yaparak uzak istasyon/istasyonlara iletir.
Seri radyo modemler genellikle transparent çalışırlar, iki ya da daha çok cihaz arasında telsiz kablo gibi calışırlar.
Transparent özelliği sayesinde bir çok yaygın endüstriyel haberleşme protokolünü de desteklemektedirler; Modbus RTU, Profibusgibi. Böylece piyasada yaygın olarak bulunan bir çok PLC, RTU, SCADA vb. sistem ve cihazlarla rahatlıkla kullanılabilmektedirler.

IP RADYO MODEMLER:

IP Radyo Modemlerde Ethernet portu da vardır. Bu port üzerinden TCP/IP protokolü ile veri iletimi yaparlar. Böylece çok karmaşık networkler oluşturmak mümkün olabilmektedir. IP radyo modemler aslında artık modem olmanın ötesinde Router ve Bridge olarak da çalışmaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.