Peer to Peer(P2P) ağ, üzerinde bulunan her bilgisayarın client ( istemci) veya sunucu (server) olarak davranabildiği yine her bilgisayarın haberleşme oturumu açabildiği merkezi olmayan bir ağdır. P2P ağında her ekipman aynı yeteneklere sahiptir.  Bütün bilgisayarlar bilgiyi kendisi ağ üzerinden alabilir.

Client/Server yapısı ise merkezi bir yapıda çalışır. Ağda bulunan bilgisayarlar istemci ( client) veya sunucu ( server) olarak tanımlanır. Sunucu, kaynaklarını istemciler ile paylaşan ve temel olarak verinin toplandığı ve dağıtıldığı daha güçlü istasyonlardır. İstemciler bilgiye sunucular üzerinden ulaşır.

Tipik bir Client/Server yapısı:

 

clientserver

 

P2P teknoloji ile Client/server teknolojisini karşılaştırmak istersek her ikisinin de birbirine karşı avantaj ve dezavantajları olduğunu görürüz. İşte bazıları;

  • P2P ağını kurmak ve konfigurasyonunu yapmak daha kolaydır ve özel bir sistem yöneticisi bilgi tecrübesine ihtiyaç yoktur.
  • Bütün kaynaklar ağ üzerindeki tüm ekipmanlara tarafından paylaşır, client/server’da ise tüm kaynaklar sunucudadır, tüm istemcilere sunucu dağıtır.
  • P2P hata oluşumuna daha fazla tolerelidir. Ağ üzerindeki herhangibir bilgisayarın arızalanması ağı olumsuz etkilemez. Client/server yapıda sunucunun arızalanması önemli sorunlar getiririr, bu nedenle yedekli donanım ihtiyacı duyar.
  • Client/server yapıda veri sadece sunucularda depolandığı için veri güvenliğini sağlamak daha kolaydır.
  • Client/server yapıda yine veri tek sunucuda kaydedildiği için arşivleme daha kolaydır.

Endüstriyel kontrol sistemlerinde her üretici kendi sistemlerinde bu ağ yapılarından birini kullanır. Bu üretici firmanın yoğurt yiyişi ile ilgilidir, ve yukarıda da kabaca özetlemeye çalıştığımız gibi birbirine karşı avantaj ve dezavantajları vardır.

Sizin ilave etmek istedikleriniz var ise lütfen bizimle paylaşın…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.