220 V 50 Hz, 110 V 60 Hz  gibi elektrik standardlarının olmadığını veya dünyadaki her telefonun farklı bir konnektörü olduğunu , farklı bir santral ile çalıştığını düşünün.  Standardlar günlük hayatımızı etkileyen her alanda olduğu gibi hatta  ondan daha fazla  endüstriyel otomasyon dünyasının da vazgeçilmezidir.

Standardlar sadece hayatı kolaylaştırmaz aynı zamanda daha güvenli hale getirir. Örneğin , inşaatcılar tasarruf eder çünkü inşaat malzemeleri standard boyuttadır. Aynı zamanda , uygulamaları gereken elektrik kablo renk standardı da sistemin daha güvenli olmasını sağlar.

Bu standardlar cihazların çalıştırılması ve temel fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli iken proses endüstrisinde gittikçe daha fazla  etkin olan IT ( Bilgi teknolojileri ) ‘nin üretim proseslerinde kullanımına ve fonksiyonlarına   ilişkin standardlar da tanımlanmış durumda.

İşte otomasyon dünyasında bilinmesi gereken 4 IT standardı:

  • ANSI/ISA 88 : Sürekli üretimlerin ( Continous Process)  startup ve shutdown  adımlarında , ya da batch proses operasyon adımlarının tanımlanması için kullanılır.
  • ANSI/ISA 95: SAP ve Oracle gibi ERP sistemleri ile üretim hattının veri iletişim yöntemlerini tanımlar. MES ( Manufacturing Execution System – Üretim Yönetim Sistemleri ) ve MOM ( Manufacturing Operations Management – Üretim Operasyon Yönetimi)  sistemlerinin vazgeçilmez standardı  haline gelmiştir.
  • ANSI/ISA 99 :  Ağ üzerinde etkin ve güvenli üretim uygulamalarının tasarlanması için politikaları ve yapıları tanımlar. Daha açık tanımı ise Endüstriyel Otomasyon ve Siber Güvenlik Standardıdır.
  • ANSI/ISA 106 : En yeni standardlardan biridir.   Sürekli üretim ( continuous proses)  hatlarında upset , ürün değişimleri veya diğer proses değişimlerinde uygulanacak kontrol strateji prosedürlerini tanımlar.

Herkese Lazım…

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.