PLC ve DCS arasındaki farklara soru ve cevaplar ile devam ediyoruz

Önceki sorularımız;

#1 : Üretiminiz nedir ve nasıl üretim yapıyorsunuz?
#2 : Üretilen ürünün değeri ve aksamanın maliyeti nedir?

3. Sisteminizin “kalbi” nedir?

Bir fabrika otomasyon kontrol sisteminin kalbi genellikle montaj hattı boyunca ürünü hareket ettiren tüm mantığı içeren kontrolördür (PLC). HMI, ağırlıklı olarak makine paneli veya operatöre ek verileri sağlayan PC-bazlı bir istasyon üzerindedir. Veri analizinden elde edilen operasyonel bilgiler de gitgide artan bir şekilde fabrika otomasyon uygulamaları için daha gelişmiş HMI için talebi artıran bir gereksinim halini almaktadır.

Ortamın uçucu ve tehlikeli olabildiği ve operatörlerin fiili ürünü göremedikleri proses otomasyonunda sistemi kalbi çoğu kişi tarafından HMI olarak düşünülür. Bu senaryoda HMI, proses ait tek eksiksiz “pencereyi” sağlayan ve bu sayede operatöre tesis genelinde yer alan boru ve kaplar içinde olup biten prosesleri izleme ve kontrol etme imkânı tanıyan merkezi kontrol odası konsoludur.

 

4. Tesisinizde operatörün rolü nedir?

PLC ortamında operatörün ana rolü istisnalarla ilgilenmektir. Durum bilgisi ve istisna alarmı çoğu durumda “müdahalesiz” çalışabilen proseste neler olup bittiği hakkında operatöre bilgi sağlamaya yardımcı olur.

DCS sistemi operatörün kararlar vermesini ve çalışmayı devam ettirmek amacıyla sürekli olarak proses ile etkileşim içinde olmasını gerektirir. Esasen operatörün proses hakkındaki bilgi birikimini güçlendirmek; operasyonel mükemmelliğin sağlanması ve prosesin optimal olarak çalışabilmesi için genellikle kritik önem arz eder. Operatörler , prosesteki üretim ortamındaki değişiklikleri ve özellikle ürün sınıfı değişimlerini( örneğin farklı hammadde) karşılayacak şekilde ayarlanmasını sağlarlar. Operatör set değerlerini değiştirir, vanaları açar/kapar veya partiyi üretimin bir sonraki aşamasına taşımak için manüel ekleme yapar. Grafik ekranlar kapsamında koruyucu çerçeveler ve analog trendler üretim prosesinde gerçekten neler olup bittiğine dair kritik bir görüş sağlarken, alarm yönetim sistemi ise prosesin hedef performans sınırı dâhilinde çalışmasını sürdürebilmesi için operatörün dikkatini müdahale etmesi gereken noktalara odaklar. Herhangi bir HMI arızasında çalışanların ve ekipmanların güvenliğini sağlayabilmek amacıyla tesisteki çalışmalar mecburen durdurulabilecektir.

Özet olarak olay, operatörün “dâhil” mi olacağı yoksa “devre dışı” mı tutulacağından ibarettir. DCS operatörü, HMI tasarımı için önceden işe alınması projenin genel başarısı için esas olan nihai sistem tarafıdır.

Kaynak : Siemens DCS or PLC whitepaper

DCS PLC Farkı Nedir? #2

DCS PLC Farkı Nedir? #5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.