Uygulamanız için en doğru programlanabilir mantıksal denetleyici (programmable logic controller/PLC) platformunu seçmek ve ihtiyaçlarınızı orta vadede de karşılamasını garantiye almak göz korkutucudur. 

Aşağıdaki soruların ceabını vermek ihtiyacınız olan PLC ‘yi doğru boyutlandırmak için ilk adım olabilir.

1. Var olan sistemi mi değiştiriyorsunuz?

Artık destek alamadığınız ya da prosesinizin ihtiyaçlarını karşılayamayan eski sistemi mi güncelliyorsunuz ya da değiştiriyorsunuz? Büyük ihtimalle eski PLC’deki programlar, özellikle de farklı üreticilerden piyasa sürülüyorsa yeni PLC platformunda çalışmayacaktır. Programın temel mantığı aynı kalacağından yeni  yeni sistem için temel olarak kullanılabilir, fakat tüm lojik testlerinin detaylı şekilde tekrar yapılması gerekecektir. Üreticinin eski programı yeni CPU’ya dönüştürme araçları var ise en doğrusu ve hızlısı aynı marka ile devam etmek. Buna ilave olarak mevcut kontrol ağının yeni sistem tarafından da kullanılabilecek olmasına özen gösterin.

2.I/O gereksinimleri nelerdir?

Prosesinizde ya da makinenizdeki ölçüm ve kontrol noktalarının adedini belirleyin. Bunların üzerine %20 ekleyin, bu boyutu destekleyecek bir konfigurasyon seçin

3.Özel I/O gereksinimleri var mı?

Bazı I/O’lar özel giriş  değerleri  isteyebilir ve birçok PLC platformu PLC’nin temel sınıfında olmayan giriş ve çıkışları destekleyen özel modüller sunmaktadır. Bu modüller, ısı sensörü (PT-100 ya da termakupl) ya da  yüksek hız sayıcılar  (>50Khz) gibi cihazlara ön-konfigürasyonlu giriş sağlar. Özel sinyal ihtiyacınız olup olmadığını inceleyin.

4.Düşünülmesi gereken çevresel etkenler var mı?

Kontrolcünün çalıştığı ve prosesin bulunduğu ortamda çok ısı ya da nem olacak mı? Maksimum güvenilirlikten emin olmak için, kontrolcü kuru ve dayanım sıcaklığı aralığında olan bir ortamda tutulmalıdır.

5. Ne tür iletişim ağı gerekmektedir?

Günümüzde, farklı çeşitte endüstriyel kontrol protokolü kullanılmakta. Bunlar DeviceNet, Profibus, Ethernet/IP, CANopen, Modbus, DH-485 ve RS-42a & RS 232-C üzerinde  ASCII’dır. İletişim protokolü seçimi, var olan ekipmanlar ve bu ekipmanların kullandığı protokol tarafından belirlenecektir. Bir çok modern PLC sistemi multi-protocol iletişim ve farklı internet ağlarını desteklemek için farklı çeşitlerde modül seçeneği sunmaktadır.

 

Kaynak : Automation Dergisi Temmuz 2008

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.